ČTsport

ČTsport
čtvrtek 16. srpna 2018 Jáchym
SP v biatlonu

Rusko přišlo o plné členství v IBU. Biatlonisté však dál závodit mohou

Velikost textu:
aktualizováno 10. 12. 2017 22:14

Mezinárodní biatlonová unie (IBU) odebrala Rusku v reakci na trest za doping plné členství. Ruští reprezentanti ale mohou dál závodit.

Logo IBU pod námrazou
Logo IBU pod námrazou

Rusko tak přišlo o hlasovací právo v IBU, jeho reprezentanti se ale mohou dál účastnit oficiálních závodů včetně Světového poháru. Rozhodl o tom výkonný výbor IBU na zasedání v Hochfilzenu.

Rusko bude provizorním členem IBU minimálně do konce této sezony. Plné členství může získat zpět až po splnění určených podmínek, a to teprve poté, co MOV zruší suspendaci Ruského olympijského výboru.

Ruské biatlonové unii podle místopředsedy Viktora Majgurova vážně hrozilo vyloučení z IBU, pro které se prý vyslovilo několik členů výkonného výboru. "Vedly se dlouhé diskuse a někteří členové exekutivy byli pro vyloučení. Nedá se říct, že by nás milovali a líbali. Ale bylo třeba přijmout řešení, které by se později neobrátilo proti samotné IBU. Rozhodnutí, které by bylo nelegitimní, nemá ta organizace zapotřebí," řekl Majgurov.

přehrát video
Rusko přišlo o plné členství v Mezinárodní biatlonové unii

"Někteří naši 'přátelé' z výkonného výboru by rádi naši unii odstranili, ale víc bylo takových, kteří se snažili držet legislativy. Jsou důkazy a jsou obvinění. Kde nejsou důkazy, jsou emoce," uvedl Majgurov. Neprošel ani návrh, aby Rusům byla zmenšena kvóta závodníků, které mohou nasadit ve Světovém poháru.

Jednou z podmínek je, že se zpětně s účinností od 1. ledna 2017 neobjeví žádný další ruský prohřešek proti dopingovým pravidlům. Ruský biatlonový svaz navíc musí spolupracovat při vyšetřování skandálu ze Soči.

Rusko bylo vyloučeno z únorových olympijských her v Pchjongčchangu, jeho sportovci tam mohou po splnění kritérií určených MOV startovat pod neutrální vlajkou.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.