ČTsport

ČTsport
úterý 20. listopadu 2018 Nikola
SP biatlonistů v Östersundu

Suverenní Fourcade nenašel soupeře, Moravec ve "stíhačce" letěl vzhůru

Velikost textu:
aktualizováno 3. 12. 2017 16:37

Přestože stíhací závod biatlonistů sliboval dramatickou zápletku, stal se víceméně exhibicí jednoho muže. Francouz Martin Fourcade se po třetí střelecké zastávce odpoutal od všech pronásledovatelů a zvítězil s náskokem téměř 41 sekund před Jakovem Fakem ze Slovinska a krajanem Quentinem Fillonem Mailletem. Nejlepší z Čechů byl Ondřej Moravec, který dojel na 22. místě. Tomáš Krupčík skončil 32., Michal Šlesingr 37. a Michal Krčmář obsadil 39. příčku. 

Martin Fourcade
Martin Fourcade

Francouzský fenomén zkompletoval na chladném Severu sbírku cenných vavřínů. Ve vytrvalostním závodě byl totiž třetí a sprint zakončil jako druhý. Během "stíhačky" nicméně opět ukázal svou výjimečnost. Ve švédském středisku zaznamenal čtrnáctý triumf, čímž vyrovnal rekord legendárního Nora Oleho Einara Björndalena.

Chyba při první střelbě ho nerozhodila, po druhé položce se posunul na vedoucí pozici a náskok s chirurgickou přesností zvyšoval až do konce. Zbytku startovního pole v čele s Fakem či Fillonem Mailletem nedal sebemenší šanci.

Český prapor statečně držel Moravec. Vyrážel sice ze 44. místa, ale na 12,5 kilometru dlouhé trati zaváhal pouze jednou a přeskočil hned dvaadvacet soupeřů. "Střelnice dnes nebyla úplně jednoduchá. V nástřelu jsem se docela trápil. Jsem hrozně rád, že jsem to zvládnul," vyprávěl český reprezentant.

I z běžecké části měl rodák z Ústí nad Orlicí lepší pocit než v předchozích dnech v Östersundu. "Mohl jsem se měřit prakticky s kýmkoliv okolo, s kým jsem jel. Jsem rád, že to jde takhle. Jde to nahoru a cítím se líp," dodal.

přehrát video
Sestřih stíhacího závodu biatlonistů v Östersundu

Před startem však "one man show" čekal málokdo. Po sprintu byly rozdíly mezi elitním triem, které tvořil Tarjei Bö z Norska, Fourcade a Erik Lesser z Německa, minimální. V úvodním kole zmínění biatlonisté vzorně spolupracovali a přijeli ke střelnici bok po boku.

Katastrofálním představením si stíhací závod víceméně ihned "odstřelil" Lesser, jenž minul čtyřikrát a musel absolvovat stejný počet trestných kol. Bö s Fourcadem chybovali jednou, což k posunu do čela využil triumvirát pod vedením Emila Hegle Svendsena z Norska. Češi byli precizní a zahájili posun do klidnějších vod.

Po druhé zastávce na střelnici se ovšem sobotní rivalové Fourcade s Böem posunuli zpět do vedení. Trestný okruh si naopak vyzkoušel Svendsen. Šlesingr zaznamenal další nulu a vstoupil do elitní dvacítky. Neomylní byli také Krupčík s Moravcem.

Rozestupy zůstávaly na pomyslném Olympu "stíhačky" víceméně neměnné. Alfou a omegou se stala třetí položka vestoje. Devětadvacetiletý zástupce země galského kohouta neminul ani jednou. Jeho nejbližší sokové chybovali dvakrát, což znamenalo jediné – bezpečný náskok před Fillonem Mailletem, který vyrazil vstříc pódiovému umístění v tandemu s Fakem. Šlesingr přišel o "čistý štít" a odjížděl ze střelnice po boku Moravce na 24. místě.

Solidní pozici nicméně neudržel, protože v závěru dvakrát absolvoval trestné kolo. Stejný nezdar si připsal také Krupčík, jenž ale manko dohnal velmi svižným během. Moravec minul jednou a dojel dvaadvacátý.

"Nemyslím si, že by to byl z našeho pohledu špatný závod. Možná můžeme trošku litovat posledních položek, ale Ondra (Moravec, pozn. autora) poskočil výrazně. Bodované umístění je pro něj dobrou vzpruhou a čekáme, že se bude v sezoně postupně rozjíždět. Po jeho přípravě to potřebuje," hodnotil šéftrenér Ondřej Rybář.   

V dramatické bitvě o druhé místo nakonec triumfoval Fak. Během posledního stoupání rapidně zvýšil tempo a definitivně zlomil odpor Fillona Mailleta. 

SP v biatlonu v Östersundu (Švédsko):

Muži - stíhací závod na 12,5 km: 1. M. Fourcade (Fr.) 30:12,2 (1 tr. okruh), 2. Fak (Slovin.) -40,8 (2), 3. Fillon Maillet (Fr.) -42,1 (2), 4. Svendsen (Nor.) -49,7 (3), 5. Lindström (Švéd.) -50,2 (3), 6. Birkeland (Nor.) -58,2 (1), 7. Eberhard (Rak.) -1:03,2 (3), 8. Šipulin (Rus.) -1:03,9 (2), 9. S. Fourcade (Fr.) -1:05,1 (1), 10. Lesser (Něm.) -1:07,1 (6), ...22. Moravec -2:05,7 (1), 32. Krupčík -2:38,2 (2), 37. Šlesingr -3:04,0 (4), 39. Krčmář (všichni ČR) -3:06,2 (3).

Průběžné pořadí SP (po 3 z 22 závodů): 1. M. Fourcade 162, 2. Fillon Maillet 131, 3. J. Bö (Nor.) 118, 4. Svendsen 116, 5. Fak 114, 6. T. Bö (Nor.) 103, ...33. Moravec 30, 38. Šlesingr 22, 45. Krupčík 9, 52. Krčmář 2. 

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.