ČTsport

ČTsport
pondělí 24. září 2018 Jaromír
SP v biatlonu

Herrmannová ve sprintu deklasovala konkurenci. Přesně střílela Vítková

Velikost textu:
aktualizováno 1. 12. 2017 18:55

Švédský Östersund viděl první sprinterský závod, ve kterém se výtečně předvedla německá biatlonistka Denise Herrmannová. I přes jednu chybu dokázala Němka s přehledem zvítězit. Veronika Vítková střílela bezchybně a obsadila osmou příčku. Eva Puskarčíková měla jednu minelu a obsadila 32. příčku.

Vyčerpaná Veronika Vítková v cíli östersundského sprintu
Vyčerpaná Veronika Vítková v cíli östersundského sprintu

Naváže Eva Puskarčíková na své výtečné představení z vytrvalostního závodu? A probudí se naplno Veronika Vítková? To byly velké otázky, které stály před českými biatlonistkami na startu sprinterského závodu. Odpovědi se po skončení závodu lišily. Puskarčíková jednou chybovala na střelnici a její šance tím byly pryč. Vítková byla bezchybná a skončila osmá.

"Střílela jsem na jistotu a chtěla se vyhnout trestnému kolu. Určitě jsem spokojená, protože celkově nulových položek zase tolik nemám. Dnes se mi povedlo střílet přesně, ale ještě je třeba zapracovat na rychlosti (střelby). Na trati jsem se porovnávala s Puskarčíkovou, ale jinak tam nikdo na trati nebyl," hodnotila Vítková, která startovala do závodu jako první.

Mladší z českých závodnic dost litovala svého střeleckého zaváhání. "Hodně mě ta chyba mrzí, protože podmínky byly ideální a je škoda, že jsem to nevyužila. Na střelnici nic limitujícího nebylo, to jen moje nohy (úsměv). Nebyla jsem úplně čerstvá," přiznala po skončení sprintu Puskarčíková, které patřilo 32. místo.

Trenér českých závodnic Zdeněk Vítek byl s jejich výkony spokojen. "Opět to byla výborná střelba, nuly padaly jako na běžícím pásu. Škoda, že Puskarčíková netrefila jednu ránu. Vítková si to pohlídala a umístění v desítce je skvělé," dodal český trenér. 

přehrát video
Sestřih sprintu biatlonistek v Östersundu

Jak závod probíhal?

Vítková vybíhala na trať jako první. Číslo 1 ji nesvazovalo a po bezchybné úvodní položce myslela na solidní výsledek. Dobrý výkon – tak odlišný od slabého představení ve smíšené štafetě – potvrdila také na stojce a mohla mířit do cíle, kam dorazila v čase dvaceti minut a 30 vteřin. Rychlost střelby se s nejlepšími měřit nemohla, přesnost ji ale postrčila dopředu.

Zkušená česká biatlonistka ztratila na běžeckých okruzích bezmála čtyřicet sekund na Kaisu Mäkäräinenovou. To bylo více než dost na to, aby se přes Vítkovou přehnala – i přesto, že musela na trestné kolo. Ještě rychleji ale běžela Denise Herrmannová.

Němku nezastavila ani jedna chyba na střelnici – po zmrzlé trati letěla a v cíli se jako jediná ze závodnic dostala pod hranici dvacet minut. Výtečný běh převážil střelbu a Němka slavila první letošní triumf ve SP. Druhá doběhla se ztrátou patnácti vteřin Justine Braisazová.

Další Češkou na trati byla Puskarčíková, která napodobila Vítkovou na první střelbě, kde srazila všech pět terčů. Harrachovská biatlonistka ale povzbudivý trend neudržela, na stojce si připsala jednu chybu a její šance šly prudce dolů. V cíli klesala a klesala pořadím a nevešla se do elitní třicítky.

Naději si brzy odstřelila Lucie Charvátová, která po šesti minelách z vytrvalostního závodu zahájila sprint třemi chybami na úvodní položce. Po další nepřesnosti ze stojky nakonec česká biatlonistka obsadila místo na chvostu startovního pole. Neuspěly ani Jessica Jislová a Lea Johanedisová.

SP v biatlonu v Östersundu (Švédsko):

Ženy - sprint na 7,5 km: 1. Herrmannová (Něm.) 19:54,8 (1 tr. okruh), 2. Braisazová (Fr.) -15,2 (0), 3. Džimová (Ukr.) -19,6 (0), 4. Solemdalová (Nor.) -24,3 (0), 5. Vittozziová (It.) -24,5 (0), 6. Mäkäräinenová (Fin.) -26,0 (1), 7. Olsbuová (Nor.) -26,5 (0), 8. Vítková (ČR) -35,9 (0), 9. Wiererová (It.) -38,4 (1), 10. Hildebrandová (Něm.) -40,6 (0), ...32. Puskarčíková -1:21,5 (1), 67. Johanidesová -2:20,6 (0), 72. Charvátová -2:29,8 (4), 91. Jislová -3:06,3 (3).

Průběžné pořadí SP (po 2 z 22 závodů): 1. Solemdalová 97, 2. Džimová 96, 3. Skardinová (Běl.) 89, 4. Braisazová 88, 5. Herrmannová 78, 6. Mäkäräinenová 68, ...8. Vítková 63, 13. Puskarčíková 45. 

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.