ČTsport

ČTsport
úterý 14. srpna 2018 Alan

Koukalová chce plošný zákaz startu Rusů na olympijských hrách

Velikost textu:

Gabriela Koukalová by považovala za nejčistší řešení nastalé situace kolem ruského dopingu, kdyby Mezinárodní olympijský výbor zvolil plošný zákaz startu Rusů v Pchjongčchangu. Na svém facebookovém profilu se tak vyjádřila týden před finálním rozhodnutím MOV.

Gabriela Koukalová
Gabriela Koukalová

"Nevím jak vy, ale já jsem jednoznačně pro to, aby se z dopingu udělal plošně trestný čin a Rusům se neumožnil start na olympiádě," uvedla Koukalová.

"Je ještě jedna meta, která je ještě mnohem důležitější než vítězství. Jmenuje se čestnost a férový přístup nejen ve sportu, ale celkově v životě! Škoda, že tam na to ještě nepřišli!" dodala česká biatlonistka.

Spolu s Evou Puskarčíkovou, Veronikou Vítkovou a dnes již nezávodící Jitkou Landovou kvůli diskvalifikaci Rusek dostanou zpětně bronz ze štafety v Soči. "Je fajn, že aspoň někdy je spravedlnosti učiněno za dost, i když s takovou prodlevou," podotkla Koukalová.

Případy přibývají, rozhodnutí se blíží

MOV dosud vyškrtl 19 ruských sportovců z výsledků ZOH v Soči, jedenáct z nich získalo před třemi lety medaili. Za týden v úterý by se mělo definitivně rozhodnout, zda ruská reprezentace bude moci v Pchjongčchangu startovat.

Na veřejnost se dostávají i první odůvodnění dosavadních rozsudků. Opírají se především o poznatky vyšetřovatele WADA Richarda McLarena a také o výpovědi klíčového svědka, bývalého ředitele moskevské antidopingové laboratoře Grigorije Rodčenkova. Ten byl označen za věrohodného svědka.

přehrát video
Hořký bronz? Je to lítost i radost, říká Koukalová

Jako nové důkazy mohou posloužit i jeho deníky. V nich si například těsně před začátkem OH poznamenal, že tehdejšímu ministru sportu Vitaliji Mutkovi odevzdal seznam se jmény reprezentantů, kteří užívali speciálně vyvinutý koktejl zakázaných látek a jejichž vzorky měly být během olympiády nahrazeny čistou močí.

Plán ale postupně dostával trhliny. "Věci se dostaly mimo kontrolu a jsou chaotické," zapsal si klíčový svědek. Stovky "čistých" vzorků moči údajně byly skladovány několik měsíců v kojeneckých lahvích, protože neexistoval jasný plán, jak zorganizovat transport vzorků mezi Moskvou a Soči.

Koukalová se k věci vyjádřila vpředvečer startu Světového poháru ve švédském Östersundu. Na programu je dnes vytrvalostní závod žen. Česká jednička posledních sezon na startu kvůli problémům s lýtky nebude, závod absolvuje kvinteto Veronika Vítková, Eva Puskarčíková, Lucie Charvátová, Jessica Jislová a Lea Johanidesová. Přímý přenos vysílá ČT sport a web ctsport.cz od 16:45

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.