ČTsport

ČTsport
pátek 22. června 2018 Pavla

Vrátit stříbro? Raději vyhodím tu medaili na smetiště, říká biatlonistka Romanovová

Velikost textu:

V pondělí byla kvůli provinění proti antidopingovým pravidlům s krajankami Olgou Zajcevovou, Jekatěrinou Šumilovovou a Olgou Viluchinovou diskvalifikována. Bývalá biatlonistka Jana Romanovová ovšem nehodlá stříbrnou medaili z olympijských her v Soči vrátit. Prohlásila, že ji raději vyhodí, než by ji poslala Mezinárodnímu olympijskému výboru. Po potrestání Rusek připadne dodatečně bronz českým biatlonistkám a za vítězné Ukrajinky se posunou reprezentantky Norska.

Rozesmáté kvarteto ruských biatlonistek na olympijských hrách v Soči se raduje ze zisku stříbrných medailí
Rozesmáté kvarteto ruských biatlonistek na olympijských hrách v Soči se raduje ze zisku stříbrných medailí

Romanovová se s rozhodnutím MOV nemíní smířit. "Pokud se nedočkáme spravedlivého řešení, raději vyhodím tu medaili na smetiště, než abych ji vrátila Mezinárodnímu olympijskému výboru," řekla čtyřiatřicetiletá Ruska, která již ukončila kariéru.

"Tu medaili jim nikdy nevrátím. Rozhodli bez důkazů. Prošla jsem množstvím dopingových kontrol, které prováděla Světová antidopingová agentura i Ruská antidopingová agentura. Oni (MOV) prostě rozhodli, že jsme v Soči porušili antidopingová pravidla," uvedla Romanovová, pro kterou bylo štafetové stříbro ze Soči jediným medailovým úspěchem z velkých světových akcí v kariéře.

"Dál budu medaili ukazovat mladým sportovcům a vykládat jim o té složité, ale zajímavé cestě. Budu mluvit o emocích, které jsem zažila, když Olga Viluchinová proběhla cílem a my se k ní seběhly. Okamžitě mi naskočily vzpomínky na dětství. Jak jsem v devíti letech šla na sportovní školu, táta mě vozil po závodech a máma mi chystala termosky a něco k jídlu. Radovali jsme se z vítězství v závodech na různých úrovních a došli až k olympijské medaili," řekla Romanovová, která ohlásila konec kariéry už předloni.

přehrát video
Hořký bronz? Je to lítost i radost, říká Koukalová

V pondělí jí i Viluchinové MOV formálně také zakázal doživotně účast na olympijských hrách. Ani Viluchinová, která přišla navíc o stříbro ze sprintu, již nezávodí.

"Děsivý stroj" na odmedailování?

"Tehdy to byly slzy štěstí, teď je to opačně. Co je to za blázinec? Přátelé, pořád jste nepochopili, že tu pracuje děsivý stroj, co nám hromadně bere medaile! Bez šance na dobrý konec," napsala Viluchinová na Instagramu.

"Moje medaile jsou čisté. Stovky vzorků, které jsem za patnáct let odevzdala, byly všechny negativní. A přesto jsem byla diskvalifikovaná. Jsme trestáni za čisté vzorky. V Soči jsem byla šťastná a radost a emoce, které jsem dala fanouškům a naší zemi, mi nevezmou. Budu bojovat až do konce," dodala.

Ruská biatlonová unie uvedla, že za svými závodníky stojí a bude jejich čest hájit na všech možných frontách, včetně arbitráže. Konkrétní kroky teprve oznámí.

Z Her v Soči bylo dodatečně diskvalifikováno již 19 ruských sportovců kvůli státem řízenému dopingu a manipulaci se vzorky v Soči, na které poukázali vyšetřovatelé Světové antidopingové agentury.

MOV se v rozsáhlém odůvodnění opírá především o poznatky vyšetřovatele WADA Richarda McLarena a také o výpovědi klíčového svědka, bývalého ředitele moskevské antidopingové laboratoře Grigorije Rodčenkova. Ten byl označen za věrohodného svědka.

Například v případu původního vítěze olympijského závodu na 50 km v běhu na lyžích Alexandra Legkova je odůvodnění trestu na 46 stránkách a komise druhého vyšetřovatele Denise Oswalda v něm uznala, že podvodný systém popsaný McLarenem, tedy výměny či manipulace se vzorky, byl během Her v Soči využíván.

Zdroj: ČT sport, ČTK, IOC

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.