ČTsport

ČTsport
pondělí 25. června 2018 Ivan

Biatlonistům pomáhá "létající koberec". Projet mohou i olympijskou trať

Velikost textu:

Ondřej Moravec sviští na lyžích, sleduje před sebou detaily olympijské tratě. Pod nohama mu ovšem nekřupe sníh a vůkol není Korea, nýbrž budova Olympu - Centra sportu ministerstva vnitra a speciální "létající koberec". Tak začali biatlonisté říkat jedinečnému širokému pásu na kolečkové lyže v Jablonci nad Nisou.

Ondřej Moravec na speciálním pásu
Ondřej Moravec na speciálním pásu

"Měl jsem z toho trošku strach, ale není to až tak úplně hrozný. Úplně přirozený to není, ale přínos je obrovský. Je unikátní, co ten pás umí. Škoda, že jsme to neměli dřív. Dá se simulovat jakákoli trať, a ať už to budeme my, cyklisti nebo běžci, tak to je určitě jenom dobře pro sport a může to výrazně pomoct," řekl Moravec.

Pokud si závodníci nahrají reálný okruh na kameru, můžou si podmínky nasimulovat na pásu. A přitom ještě na velkoplošné obrazovce vidět reálný obraz místa, kterým projíždějí. Třeba tratí v Pchjongčchangu, kde bude v únoru olympiáda.

přehrát video
Čeští biatlonisté trénují na speciálním pásu v Jablonci

"Je to krok dopředu. Není to o náhradě sněhu, ale o pilování techniky. Můžete sportovci věnovat výzkumnou část, protože ho máte před sebou a můžete ho sledovat z pohledu biochemie i biomechaniky," řekl šéftrenér Ondřej Rybář.

Pás se dá naklánět a vytvořit svah se stoupáním až 25 procent, ale je na něm možno svištět i z kopce. Jezdec si navíc připadá skoro jako batole učící se chodit, na zádech má totiž bezpečnostní lano, které při pádu pás vypne.

Velký skok pro biatlon

"V Soči jsme dokázali vykřesat z minima maximum a za ty tři roky se podmínky zlepšily. Málokterý sport může říct, že má do infrastruktury tolik investováno, za což děkuju," řekl předseda biatlonistů Jiří Hamza při slavnostním otevření. "Biatlon se rozvíjí mílovými kroky a zužitkováváme úspěchy závodníků a trenérů."

Na pásu dovezeném z Německa se dá jezdit na kolečkových lyžích, ale i na kolech a samozřejmě na něm lze i normálně běhat.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.