ČTsport

ČTsport
pátek 17. srpna 2018 Petra
BIATLON

Boj proti dopingu? Nemusíme vyjet masák, další level je bojkot SP, připustil Šlesingr

Velikost textu:

Nové Město na Moravě – Michal Šlesingr je dalším z biatlonistů, kteří se vyjádřili k ruské dopingové kauze. Po Martinu Fourcadeovi i Šlesingr zmínil možnost bojkotu některého ze Světových pohárů. Nevyloučil ani jinou formu protestu. "Celé mi to dost vadí. Hlavně jak se k tomu staví Mezinárodní biatlonová unie. Nenecháme se sebou zametat," řekl devatenáctý muž stíhačky v Novém Městě.

Michal Šlesingr v obležení novinářů
Michal Šlesingr v obležení novinářů

Po zveřejnění seznamu 31 ruských biatlonistů, kteří dopovali, volá šéf českého biatlonového svazu Jiří Hamza po stopce pro pořadatelství mistrovství světa 2021 v Ťumeni. Lídr Světového poháru Fourcade zase naznačil možnost bojkotu závodů, pokud by se situace do ledna nezačala rázně řešit. Teď se k němu připojil i Šlesingr.

"Už to řešíme delší dobu. Už po první McLarenově zprávě jsme byli dost napružení. Vadí mi, jak je k tomu IBU laxní. To, že byla podpořena Ťumeň v době, kdy je to dost kontroverzní, všichni se do ruského sportu opírají, jsou tady důkazy proti nim… Asi to nebylo pro nic za nic," řekl Šlesingr.

Michal Šlesingr
Michal Šlesingr

Mezinárodní biatlonové unii teď podle něj teče do bot. "Už i my sportovci jsme se proti nim začali trochu šikovat. Určitě je to nadpoloviční většina. Snažíme se držet při sobě a být IBU partnerem, aby s námi nemohli jen tak zametat," řekl rázně.

Nevyloučil přitom ani možnost tvrdé reakce. "Ve chvíli, kdy se nám bude zdát, jak s tím IBU nakládá, tak nějakým způsobem pojďme… Jako sportovci na ně máme spolu s médii největší páku. Když si stoupneme na masáku a zůstaneme pět minut po výstřelu stát a až pak se rozjedeme, bude to ohromný prostor. Všichni se budou ptát, co se stalo a proč," řekl Šlesingr, který si myslí, že v tu chvíli by se IBU zalekla. "Je to pro ně ohromný strašák," dodal.

Michal Šlesingr
Michal Šlesingr

Další možnost podle něj může být, že se na jednom ze Světových pohárů vůbec nemusí startovat. "Tak uvidíme, jak s tím naloží," řekl Šlesingr, který má McLarenovu zprávu pročtenou. "Jasně, listoval jsem tím," uvedl.

Ve druhé McLerenově zprávě stojí zásadní informace. Systematický doping v ruském sportu v letech 2011-2015 se má týkat více než tisíce sportovců. V Rusku se v té souvislosti nebude konat mistrovství světa bobistů a skeletonistů.

přehrát video
Hamza: Snad se IBU po dopingu zamyslí a vezme Rusku MS i SP

Problém vystoupit proti IBU by podle Šlesingra mohly mít hlavně východní státy. "Ale věřím, že i ony by se chtěly minimálně prezentovat tak, že proti tomu bojují. A ve finále, kdybychom se ten start rozhodli pozdržet, tak i Rus, který tam může stát, tím třeba pošle nějaký signál," zamyslel se.

Ruský systém podle něj drží tamní sportovce v pasti. "Je to tak, trochu jo. Tohle je způsob, jak jim pomoct. Oni musí vytvořit páky na národní federaci, včetně toho, že to bude dělat i okolí," dodal.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.