BBV po 25 letech

Soukalová zůstává na čele celkového pořadí SP. Ve stíhačce skončila třetí

Hochfilzen (Rakousko) - Stále v čele celkového pořadí Světového poháru se drží Gabriela Soukalová. Česká biatlonistka ve stíhačce v Hochfilzenu skončila znovu na stupních vítězů a vybojovala třetí příčku. Na 22. místě skončila Lucie Charvátová, která startovala z pátého místa, Veronika Vítková zajela na 30. místě. Bodovala ještě Eva Puskarčíková ze 40. místa, Jitka Landová obsadila třiačtyřicátou pozici. Vyhrála Němka Laura Dahlmeierová před krajankou Maren Hammerschmidtovou.

Soukalová (v pozadí ve žlutém) v cíli stíhačky SP v Hochfilzenu
zdroj: AP autor: Kerstin Joensson

Soukalová se díky čisté střelbě a solidnímu běhu posouvala z osmého místa na startu a po druhé zastávce na střelnici byla čtvrtá. Po úvodní střelecké položce vestoje se dostala na třetí příčku a tu udržela i v závěrečném v souboji s Němkou Franziskou Hildebrandovou. Českou biatlonistku dělilo 5,2 sekundy od druhé příčky, o niž zřejmě přišla kvůli hůlce, která jí při odjezdu ze střelnice vypadla z ruky.

"Na poslední položku už jsem přijela v kómatu. Opravdu jsem byla hodně vyčerpaná. Musela jsem se pekelně soustředit na každou ránu. Ale jedna mi přesto ulítla," uvedla Soukalová v tiskové zprávě. Na vítězku pátečního sprintu Hildebrandovou si nicméně v závěrečném kole věřila. "Věděla jsem, že ji musím trhnout na trati, protože nejsem dobrý finišman. Jsem šťastná, jak to dopadlo," řekla.

Charvátovou zbrzdily dvě chyby hned v první ležce, zásluhou výborného běhu se ale držela v nejlepší patnáctce. Další selhání na střelnici přišlo na poslední stojce, kde minula tři terče a s celkovou bilancí šesti trestných kol vypadla z elitní dvacítky.

"Nervozitě jsem se snažila bránit. Přesto pro mě byl závod psychicky hodně těžký. Na poslední položce už jsem cítila velkou únavu, také proto, že už jsem za sebou měla tři trestná kola," líčila v cíli hrdinka pátečního sprintu. "Každopádně jsem ráda, že jsem dokázala opět slušně bodovat," doplnila Charvátová.

Veronika Vítková minula při každé zastávce na střelnici jednu ránu a skončila třicátá. "Pozitivní je, že se mě stále drží běžecká forma, skoro celý závod jsem absolvovala s Kaisou Mäkäräinenovou. To mě těší," řekla Vítková. Eva Puskarčíková po selhání na druhé položce, kde se trefila jen jednou, skončila o deset míst za ní. Jitka Landová obsadila 53. příčku.

Výsledky SP v biatlonu v Hochfilzenu (Rakousko)

Ženy - stíhací závod na 10 km: 1. Dahlmeierová 28:23,3 (1 trest. kolo), 2. Hammerschmidtová (obě Něm.) -13,3 (2), 3. Soukalová (ČR) -18,5 (1), 4. Hildebrandová (Něm.) -25,0 (2), 5. Eckhoffová (Nor.) -29,7 (2), 6. Džymová (Ukr.) -32,1 (1), 7. Podčufarovová (Rus.) -38,4 (1), 8. Wiererová (It.) -48,6 (2), 9. Birkelandová (Nor.) -49,1 (2), 10. Skardinová (Běl.) -49,5 (0), ...22. Charvátová -1:50,4 (6), 30. Vítková -2:19,8 (4), 40. Puskarčíková -2:59,8 (5), 53. Landová (všechny ČR) -5:35,9 (4).

Průběžné pořadí SP (po 5 z 26 závodů): 1. Soukalová 222, 2. Hildebrandová 206, 3. Dorinová Habertová (Fr.) 195, 4. Wiererová 194, 5. Pidhrušná (Ukr.) 177, 6. Eckhoffová 166, ...14. Vítková 117, 30. Charvátová 59, 37. Puskarčíková 37, 61. Landová 9.