ŠKODA CUP - Česká Kamenice

Soukalová uhájila vedení, překvapila pátá Charvátová

Hochfilzen – Gabriela Soukalová dál vede průběžné pořadí biatlonového Světového poháru. V čele seriálu se udržela i po sprintu v Hochfilzenu, přestože v něm doběhla nejhůře v sezoně osmá. Životní výkon předvedla v Rakousku na trati 7,5 km dvaadvacetiletá Lucie Charvátová, která se blýskla pátým místem.

Sport
zdroj: ČT4

Závod ovládly Němky, které obsadily kompletní stupně vítězů v SP poprvé od února 2011. Díky bezchybné střelbě se z prvního vítězství v kariéře radovala Franziska Hildebrandová před Maren Hammerschmidtovou, která vybojovala premiérové pódiové umístění. Třetí Miriam Gössnerová čekala na medailovou pozici dva a půl roku.

Soukalové, jež úvodní sprint sezony minulý týden v Östersundu vyhrála, pokazila vyhlídky na lepší umístění jedna netrefená rána při střelbě vestoje. Na trati měla desátý čas a uhájila vedení i v průběžném hodnocení disciplíny. V celkovém pořadí SP má náskok osmi bodů před dnes desátou Marií Dorinovou Habertovou z Francie.

"Ta chyba mě vůbec nemrzí, protože jsem viděla, že tam bylo x ran, které spadly jen tak tak. Vlastně jsem měla štěstí. A vzhledem k tomu, že přijeli i mí rodiče, před kterými jsem vždycky moc nervózní, protože oni jsou navíc i trenéři, jsem ráda, že jsem to takhle zvládla," řekla Soukalová.

Bývalá reprezentantka v běhu na lyžích Charvátová minula jeden terč při úvodní střelbě vleže, při stojce se naopak nemýlila a v cíli byla o více než čtyři vteřiny rychlejší než ostřílená reprezentační kolegyně. Od stupňů vítězů ji dělilo 3,5 sekundy, dosud byla přitom ve Světovém poháru nejlépe padesátá.

"Vůbec tomu nemohu uvěřit. Dlouhodobě bojuju se střelbou, běh vypadal od začátku dobře a jen jsme s trenérem čekali, až se trefím. Teď se to povedlo, jedna chyba vleže je na mě hodně solidní výsledek," uvedla Charvátová. Už během přípravy měla vynikající běžeckou formu, brzdil ji však pořezaný a sešitý ukazováček na pravé ruce, kterým střílí.

Eva Puskarčíková obsadila s dvěma trestnými koly 24. místo. Veronika Vítková si závod pokazila třemi chybami na úvodní ležce, díky osmému běžeckému času ale zachránila bodovanou 32. příčku.

"S ležkou se trápím normálně a navíc Hochfilzen je pro mě vůbec takový zakletý. Předloňské druhé místo bylo spíše výjimkou," pokrčila rameny Vítková. Jitka Landová doběhla po pádu a dvou nepřesných výstřelech na 47. místě.

Výsledky:

Ženy - sprint 7,5 km: 1. Hildebrandová 20:04,1 (0 trestných kol), 2. Hammerschmidtová -15,1 (0), 3. Gössnerová (všechny Něm.) -21,0 (1), 4. Bescondová (Fr.) -23,4 (0), 5. Charvátová (ČR) -24,5 (1), 6. Dahlmeierová (Něm.) -24,6 (1), 7. Džymová (Ukr.) -28,6 (0), 8. Soukalová (ČR) -28,7 (1), 9. Oberhoferová (It.) -34,2 (0), 10. Dorinová Habertová (Fr.) -36,6 (2), ...24. Puskarčíková -1:03,7 (2), 32. Vítková -1:17,5 (3), 47. Landová (všechny ČR) -1:34,5 (2).

Průběžné pořadí SP (po 4 z 26 závodů): 1. Soukalová 174, 2. Dorinová Habertová 166, 3. Hildebrandová 163, 4. Wiererová (It.) 160, 5. Pidhrušná (Ukr.) 154, 6. Eckhoffová (Nor.) 126, ...11. Vítková 106, 30. Charvátová 40, 34. Puskarčíková 36, 60. Landová 9.