ČTsport

ČTsport
středa 20. června 2018 Květa

Pátou biatlonistkou v Soči by měla být Johanidesová, naznačil Fiřtík

Velikost textu:

Praha – Čeští biatlonisté slaví v olympijské sezoně jeden úspěch za druhým. Naposledy se v Ruhpoldingu dvakrát radovala z triumfu Gabriela Soukalová. Konečné nominační slovo pro Soči má padnout v pondělí 20. ledna, ale už teď je téměř jasno. Šéf biatlonového svazu Václav Fiřtík ve Sportovních zprávách prozradil, že pátou ženou v Soči by měla být Lea Johanidesová. U mužů se rozhodne mezi Zdeňkem Vítkem a Tomášem Krupčíkem.

přehrát video
Host Sportovních zpráv: Václav Fiřtík hodnotí úspěchy českého biatlonu

Čeští biatlonisté nevynechají ani poslední předolympijský test v italské Anterselvě. Bezprostředně po závodním víkendu má být jasno, kdo pojede na Hry do Ruska. Fiřtík odtajnil páté místo v ženské reprezentaci, i když to ještě není úplně stoprocentní. "Je to Lea Johanidesová, která v přímých soubojích porovnala svoji výkonnost s Barborou Tomešovou. Ta je náhradnicí. Odjede ještě na světový pohár v Anterselvě a uvidí se, kdyby náhodu…," naznačil šéf svazu.

Reprezentace biatlonistů řeší poslední tajenku – na italských tratích to bude kdo s koho. "Nyní se rozhodne, jestli Zdeněk Vítek prokáže, zda má stále výkonnost. Rozdají si to s Tomášem Krupčíkem," potvrdil Fiřtík.

Závěrečnou přípravu absolvují biatlonisti a biatlonistky podle loňského vzoru. "Po Anterselvě děvčata zůstanou v nadmořské výšce 1 700 až 2 000 metrů. Muži s Gabrielou Soukalovou odjedou do oblíbené Pokljuky," nastínil Fiřtík. "Věříme, že systém, který jsme měli loni, se osvědčí i letos," zdůraznil.

Naplnit sen mnoha biatlonových generací

Cíl pro olympijské hry zůstává nezměněn. "Věřím, že dovezeme to, po čem všichni toužíme – medaili," shrnul v jednoduchosti Fiřtík.

Gabriela Soukalová
Gabriela Soukalová

Svaz vede už 21 let a nyní dorůstá jedna z nejnadějnějších závodnických generací. "Začali jsme na tom pracovat v roce 2004 a 2005, kdy jsme začali uvažovat o tom vstoupit do kolotoče světových pohárů a zažádali jsme o mistrovství světa. To proběhlo na vynikající úrovni," řekl Fiřtík. "Biatlon se tím pádem trochu zvednul, pochopili to i závodníci a trenéři. Všechno se to sešlo v pravý okamžik na pravém místě v Novém Městě," vyzdvihl klíčový moment pro vývoj tohoto sportu.

Medaile může být završení jedné éry. Zdá se však, že českému biatlonu roste kromě elity i rozsáhlé podhoubí. V mládežnických kategoriích vzniká přetlak. "Pocítili jsme to hodně výrazně. Kluby nám to signalizovaly dopředu, protože začal být nedostatek vzduchovek. Teď se to potvrdilo, protože na prvním kole Českého poháru startovalo 175 dětí ve věku 10 až 15 let," naznačil Fiřtík.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.