ČTsport

ČTsport
sobota 18. srpna 2018 Helena
SP v biatlonu

Češky ovládly vytrvalostní závod. Soukalová vyhrála, Vítková doběhla třetí

Velikost textu:
aktualizováno 10. 1. 2014 17:23

Ruhpolding - Gabriela Soukalová vyhrála vytrvalostní závod světového poháru na 15 km v německém Ruhpoldingu, úspěch českých barev podtrhla třetím místem Veronika Vítková. Dvě české reprezentantky se na stupně vítězů probojovaly poprvé v historii SP. Druhá skončila Běloruska Darja Domračevová.

Gabriela Soukalová
Gabriela Soukalová

Soukalová od začátku patřila se startovním číslem třináct mezi nejrychlejší biatlonistky, pořadím se však propadla po jedné chybě na první střelbě vestoje. Přesto díky kvalitnímu běhu útočila i nadále na stupně vítězů, kam se dostala po dvou chybách největší soupeřky Domračevové na poslední položce vestoje.

Připsala si tak šesté vítězství ve světovém poháru v kariéře, medailové umístění vybojovala poosmé. Do závodu startovala s červenožlutým číslem jako vedoucí žena světového poháru i jako lídr disciplíny, neboť stejný závod vyhrála letos v Östersundu. V obou hodnoceních si tak upevnila vedoucí pozici.

"Říkám si, že jsem docela klikař," nechtěla Soukalová své vítězství přeceňovat. Do letošní sezony vytrvalostní závody ráda neměla, nyní vyhrála druhý takový za sebou. "Takže to teď je jedna z mých oblíbenějších disciplín," pousmála se.

Vítková byla sice o něco pomalejší na trati, ale předvedla skvělý střelecký výkon. Byla jednou ze dvou biatlonistek, které zvládly střelbu bez chyby. Po poslední položce měla na Soukalovou manko 11 sekund a útočila dokonce na zlato.

V závěru však Vítkové, která vynechala středeční štafetu kvůli lékařskému vyšetření, došly síly a neudržela náskok před Domračevovou, s níž prohrála nakonec o 4,3 sekundy. Na stupně vítězů se dostala potřetí, dosud byla dvakrát druhá, naposledy ve sprintu na začátku sezony v Hochfilzenu.

"Ze začátku sezony to bylo lepší v běhu, teď se trochu hledám, není to ideální," řekla Vítková. "Od startu jsem jela jedno tempo, nedokázala jsem zrychlit. Necítila jsem se úplně špatně, ale chybělo to zrychlení. Doufám, že se to podaří zlomit a bude to lepší," věřila.

Dvě české vlajky na stupních

Stupně vítězů si užila s českou vlajkou. "Gabča (Soukalová) si ji vzala, tak mě napadlo ji vzít taky; je to pro nás něco nového. Není to tak dávno, co jsme byly rády za body, a teď jsme dvě na stupních vítězů, to je super," pochvalovala si.

Zůstává ale nohama na zemi a necítí se být členkou nejužší světové elity, do které řadí Soukalovou. "Pro mě to není tak zavazující, stále se budu držet na té druhé vlně. Gabča (Soukalová) patří trochu někam jinam, patří do té absolutní špičky, to je pro mě uklidňující," uvedla. "Daleko od špičky to není, ale nemám tak stabilní výsledky jako ona," vysvětlila.

Trenér Šikola: Musíme zůstat při zemi

"Gábina (Soukalová) jednu netrefila, byla to docela nepřesnost, ale vynikajícím během dosáhla na vítězství, zasloužila si to, podala skvělý výkon," řekl trenér reprezentace Jindřich Šikola pro ČT. Střelecká nula u Vítkové se podle něj hodně počítá. "Sice běžela průměrně, dalo by se běžet lépe, ale také má velkou pochvalu," uvedl. "Olympiáda je však hodně daleko, musíme zůstat při zemi," upozornil Šikola.

Dalším dvěma českým lyžařkám Evě Puskarčíkové a Jitce Landové se nedařilo a nepostoupily do nedělního stíhacího závodu, v němž budou Soukalová s Vítkovou opět velkými favoritkami na stupně vítězů, a dokonce na vítězství.

Výsledky vytrvalostního závodu žen na SP v biatlonu v Ruhpoldingu:

1. Soukalová 40:32,6 (1 tr. minuta), 2. Domračevová (Běl.) -34,3 (2), 3. Vítková -38,6 (0), 4. Hildebrandová (Něm.) -52,8 (1), 5. Bergerová (Nor.) -1:03,5 (1), 6. Džymová (Ukr.) -1:06,5 (1), 7. Skardinová (Běl.) -1:06,8 (0), 8. Valj Semerenková (Ukr.) -1:17,1 (2), 9. Souliéová (Andorra) -1:18,3 (1), 10. Mäkäräinenová (Fin.) -1:29,8 (2), ...71. Puskarčíková -6:17,6 (4), 86. Landová -8:12,5 (7).

Průběžné pořadí SP (po 10 z 22 závodů): 1. Soukalová 366 b., 2. Domračevová 338, 3. Valj Semerenková 338, 4. Mäkäräinenová 332, 5. Bergerová 321, 6. Starychová (Rus.) 291, 7. Vítková 286, ...49. Puskarčíková 42, 62. Tomešová 21.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.