MČR v alpském lyžování

Birnbacher a Domračevová ovládli sprint, Soukalová skončila čtrnáctá

Hochfilzen (Rakousko) - Sprint mužů ovládl v rakouském Hochfilzenu Němec Andreas Birnbacher. Češi vylepšili oproti Östersundu střelbu a hned tři bodovali. Osmnáctý dojel Zdeněk Vítek, jen o místo horší byl Michal Šlesingr, Ondřej Moravec obsadil 23. místo. Závod žen vyhrála Běloruska Darja Domračevová, nejlepší z Češek Gabriela Soukalová dojela čtrnáctá a v pořadí světového poháru je sedmá.

Andreas Birnbacher
zdroj: Getty Images

Vítek absolvoval jeden trestný okruh, na vítěze ztratil 46 sekund a dosáhl na své nejlepší umístění za uplynulé čtyři sezony. "Vítek stále prokazuje vysokou výkonnost a přes všechny zdravotní problémy, které u něho často přijdou ze dne na den, musím ocenit jeho odhodlání a bojovnost," řekl trenér Ondřej Rybář.

Šlesingr netrefil terč dvakrát a za Vítkem zaostal o pouhých devět desetin. Trenér se na českou jedničku zlobil. "Dvě chyby ve sprintu jsou moc. Michal je v běžecké formě a měl to zužitkovat lépe. Stačila jedna rána a byl by čtvrtý," řekl Rybář.

Světový pohár v biatlonu 2012/13 Rakousko

Moravec střílel stejně jako Vítek, ale běžel o deset vteřin pomaleji. Tomáš Holubec měl startovní číslo sto a obsadil 55. místo a letošní novic ve světovém poháru Tomáš Krupčík byl po dvou chybách na střelnici o místo horší. Všichni Češi se tak vešli do šedesátky pro sobotní stíhací závod.

"S výsledky týmu jako celku jsem opravdu spokojený. Samozřejmě mě ale mrzí, že nikdo nedokázal střílet bezchybně a proniknout do elitní společnosti. Naším cílem je mít zastoupení ve špičce v každém závodě," zhodnotil závod trenér Rybář.

Soukalová navázala na dobrý úvod sezony v Östersundu a znovu patřila mezi nejlepší v běhu. Po čisté položce vleže figurovala na třetím místě, ale po střelbě vestoje musela na dvě trestná kola a klesla. I tak se v celkovém pořadí posunula o dvě místa výše a je sedmá. Nikdo další z českých závodnic už nebodoval. Do sobotní stíhačky postoupila se Soukalovou i Veronika Vítková, která ovšem skončila na 52. příčce.

Výsledky SP v biatlonu v Hochfilzenu

Muži - sprint 10 km: 1. Birnbacher (Něm.) 25:31,1 min. (0 tr. okruhů), 2. M. Fourcade (Fr.) -0,4 (1), 3. Fak (Slovin.) -13,7 (1), 4. Pinter (Rak.) -24,7 (1), 5. Usťugov -26,1 (0), 6. Makovejev (oba Rus.) -27,1 (0), 7. Bergman (Švéd.) -27,4 (1), 8. Hallenbarter (Švýc.) -30,5 (0), 9. Boeuf (Fr.) -32,0 (0), 10. Leguellec (Kan.) -34,0 (1), ...18. Vítek -46,0 (1), 19. Šlesingr -46,9 (2), 23. Moravec -56,0 (1), 55. Holubec -2:06,2 (1), 56. Krupčík (všichni ČR) 2:07,6 (2).

Průběžné pořadí SP: 1. M. Fourcade 205 b., 2. Birnbacher 164, 3. Usťugov 144, 4. Boeuf 142, 5. Pinter 131, 6. Lesser (Něm.) 130, ...30. Šlesingr 46, 31. Moravec 45, 35. Vítek 36.