ČEZ Extraliga 2023/2024

Usťugov přišel o vítěznou sérii, přesto je s Nilssonovou blízko celkovému triumfu

Val di Fiemme (Itálie) - Až v předposlední etapě Tour de Ski skončila vítězná série Rusa Sergeje Usťugova. Šestý díl miniseriálu vyhrál norský běžec na lyžích Martin Johnsrud Sundby. Usťugov doběhl ve Val di Fiemme druhý a před tradičním výjezdem na sjezdovku Alpe Cermis si udržuje pohodlný náskok. Mezi ženami se po vítězství vrátila do čela Švédka Stina Nilssonová a je blízko celkovému triumfu.

Stina Nilssonová
zdroj: ČTK/AP autor: Karl-Josef Hildenbrand

Obhájce vítězství v Tour a lídr Světového poháru Sundby zaskočil soupeře nástupem zhruba kilometr před cílem závodu na 15 km s hromadným startem. Do cíle dovezl náskok 2,2 sekundy před mohutně finišujícím Usťugovem, třetí byl s odstupem 2,8 sekundy Fin Matti Heikkinen.

Navzdory první porážce má Usťugov před nedělním stíhacím závodem na Sundbyho stále velmi komfortní náskok 1:11,9 minuty. Švýcar Dario Cologna ztrácí na třetím místě už více než dvě minuty.

Do čela ženského pořadí Tour se dostala Nilssonová

Nilssonová se vrátila do průběžného vedení po triumfu na 10 km klasicky s hromadným startem. Do nedělního závodu půjde vítězka čtyř etap s náskokem 19,2 sekundy před Norkou Heidi Wengovou.

Nilssonové se nepovedla páteční etapa v Toblachu, v níž ztratila 40 sekund na vítězku i průběžné vedení. Nyní však navázala na dosavadní tři výhry v aktuálním ročníku Tour a druhou v pořadí Anne Kyllönenovou z Finska porazila o tři sekundy. Třetí dojela s odstupem 3,7 sekundy další Švédka Charlotte Kallaová.

Závod se nevydařil Norkám, z nichž nejlepší byla až sedmá Wengová se ztrátou 17,5 sekundy za Nilssonovou. Ještě hůř dopadla Ingvild Flugstad Östbergová, jež dojela až osmnáctá a z průběžně druhého místa se propadla na čtvrté. Čeští reprezentanti z Tour odstoupili před páteční pátou etapou.

Šestá etapa Tour de Ski v běhu na lyžích Val di Fiemme (Itálie):

Muži - 15 km klasicky s hromadným startem: 1. Sundby (Nor.) 40:40,0, 2. Usťugov (Rus.) -2,2, 3. Heikkinen (Fin.) -2,8, 4. De Fabiani (It.) -3,2, 5. Larkov (Rus.) -3,3, 6. Dyrhaug (Nor.) -3,5, 7. D. Cologna (Švýc.) -3,8, 8. Bessměrtnych (Rus.) -3,9, 9. Holund (Nor.) -9,9, 10. Hellner (Švéd.) -10,3.

Průběžné pořadí Tour (po 6 ze 7 etap): 1. Usťugov 2:54:20,2, 2. Sundby -1:11,9, 3. D. Cologna -2:04,1, 4. Heikkinen -2:32,9, 5. Manificat (Fr.) -2:34,6, 6. Harvey (Kan.) -2:42,5.

Průběžné pořadí SP (po 15 z 32 závodů): 1. Sundby 796, 2. Usťugov 546, 3. Heikkinen 515, 4. Krogh (Nor.) 455, 5. Harvey 418, 6. Iversen (Nor.) 391, ...78. Jakš 19, 105. Bartoň 4, 109. Bauer (všichni ČR) 2.

Ženy - 10 km klasicky s hromadným startem: 1. Nilssonová (Švéd.) 30:20,8, 2. Kyllönenová (Fin.) -3,0, 3. Kallaová (Švéd.) -3,7, 4. Pärmäkoskiová (Fin.) -9,4, 5. Stadloberová (Rak.) -10,1, 6. Čekaljovová (Rus.) -10,5, 7. Wengová (Nor.) -17,5, 8. Digginsová (USA) -19,5, 9. Niskanenová (Fin.) -19,8, 10. Von Siebenthalová (Švýc.) -25,2.

Průběžné pořadí Tour (po 6 ze 7 etap): 1. Nilssonová 1:53:45,9, 2. Wengová -19,2, 3. Pärmäkoskiová -53,9, 4. Östbergová (Nor.) -1:23,3, 5. Digginsová -1:56,5, 6. Čekaljovová -3:16,6.

Průběžné pořadí SP (po 15 z 32 závodů): 1. Wengová 901, 2. Östbergová 809, 3. Pärmäkoskiová 680, 4. Nilssonová 592, 5. Digginsová 490, 6. Fallaová (Nor.) 424.