Běžkotoulky

Jakš vstoupil do sezony 24. místem, obnovený debut Smutné nevyšel

Davos - Na úvod Světového poháru v běhu na lyžích obsadil Martin Jakš v závodě na 30 kilometrů volnou technikou 24. místo a dosáhl na body. Z vítězství se radoval Nor Martin Johnsrud Sundby. První závod po návratu do české reprezentace Kateřině Smutné nevyšel podle představ. Běžkyně na lyžích, jež deset let reprezentovala Rakousko, v běhu na 15 km volně v Davosu obsadila 36. místo. Vyhrála Norka Ingvild Flugstad Östbergová o 7,9 sekundy před krajankou Heidi Wengovou, která vede Světový pohár.

Jakš kvůli tréninkovému manku vynechal úvod sezony SP a dnes ve Švýcarsku byl jasně nejlepším Čechem. Na Sundbyho ztratil dvě a půl minuty. Devětatřicetiletý Lukáš Bauer obsadil 57. místo, Petr Knop doběhl pětašedesátý a Aleš Razým sedmdesátý.

Obhájce celkového vítězství v seriálu Sundby navázal na výhru v minitour v Lillehammeru z minulého víkendu. Dvaatřicetiletý rodák z Osla za sebou nechal o 13,7 sekundy krajana Anderse Glöersena a pojistil si vedení ve Světovém poháru. Třetí skončil s odstupem 25,7 sekundy Fin Matti Heikkinen.

Nor Sundby si vítězstvím pojistil vedení v SP

Také v závodě žen na 15 km slavilo Norsko vítězný double. Vyhrála Östbergová o 7,9 sekundy před krajankou Heidi Wengovou, která stále vede Světový pohár. Östbergová se jí díky prvnímu vítězství v sezoně na druhém místě přiblížila na 70 bodů.

Třetí doběhla Finka Krista Pärmäkoskiová, které patří stejné umístění také v SP. Ve švýcarském středisku chyběla norská hvězda Marit Björgenová, jež se v úvodu sezony úspěšně vrátila po mateřské pauze a v průběžném pořadí seriálu je čtvrtá.

Kvůli nemoci start v Davosu vynechala Petra Nováková, která zde loni na této trati doběhla čtrnáctá. Jedinou českou lyžařkou na startu byla Smutná, jež se před sezonou vrátila do národního týmu poté, co deset let reprezentovala Rakousko. O minulém víkendu skončila druhá v závodu seriálu Ski Classic v Livignu, ve své slabší technice bruslení v Davosu se nevešla do bodované třicítky, k níž jí chybělo přes deset sekund.

Smutná při obnoveném debutu za ČR nebodovala

SP v běhu na lyžích v Davosu

Muži - 30 km volně: 1. Sundby 1:07:31,6, 2. Glöersen (oba Nor.) -13,7 3. Heikkinen (Fin.) -25,7 4. Sveen (Nor.) -36,3, 5. Legkov (Rus.) -48,4, 6. Burman (Švéd.) -53,5, 7. Červotkin (Rus.) -55,4, 8. Holund -56,8, 9. Krueger (oba Nor.) -1:00,5, 10. Cologna (Švýc.) -1:21,7, ...24. Jakš -2:30,2, 57. Bauer -5:27,3, 65. Knop -6:41,3, 70. Razým (všichni ČR) -7:11,4.

Průběžné pořadí SP (po 7 z 32 závodů): 1. Sundby 450, 2. Halfvarsson 316 (Švéd.), 3. Klaebo (Nor.) 304, 4. Heikkinen 289, 5. Iversen 281, 6. Golberg (oba Nor.) 260, ...74. Jakš 7, 86. Bauer 2.

Ženy - 15 km volně: 1. Östbergová 37:44,4, 2. Wengová (obě Nor.) -7,9, 3. Pärmäkoskiová (Fin.) -16,7, 4. Digginsová (USA) -54,3, 5. Čekalevová (Rus.) -1:00,5, 6. Von Siebenthalová (Švýc.) -1:05,6, 7. Hagaová (Nor.) -1:10,8, 8. Roponenová (Fin.) -1:21,4, 9. Debertolisová (It.) -1:32,2, 10. Haagová (Švéd.) -1:35,5, ...36. Smutná (ČR) -2:38,5.

Průběžné pořadí SP (po 7 z 32 závodů): 1. Wengová 539, 2. Östbergová 469, 3. Pärmäkoskiová 417, 4. Björgenová (Nor.) 333, 5. Nilssonová (Švéd.) 286, 6. Fallaová (Nor.) 232.