TCL V Repre

Björgenová je zpět a v Ruce si připsala 103. výhru. Bauer bodoval

Ruka (Finsko) – Marit Björgenová se vrátila k běhu na lyžích po roční mateřské pauze ve velkém stylu. Rekordmanka Světového poháru zvítězila hned v prvním distančním závodu sezony na 10 km klasicky ve finské Ruce a zaznamenala už 103. pohárový triumf v kariéře. Klasickou patnáctku mužů vyhrál domácí Iivo Niskanen, z Čechů získal body pouze devětatřicetiletý Lukáš Bauer za 29. místo.

Marit Björgenová
zdroj: ČTK/AP autor: Martti Kainulainen

Šestinásobná olympijská vítězka a čtrnáctinásobná mistryně světa Björgenová vynechala minulý ročník kvůli těhotenství a do Světového poháru se vrátila jedenáct měsíců po narození syna. V sobotním sprintu byla čtyřnásobná vítězka elitního seriálu desátá, ale nyní už přemožitelku nenašla.

"Je neuvěřitelně zábavné zase vyhrát. Cítím se skvěle. Po prvním kole jsem věděla, že můžu přidat, dobře jsem si rozložila síly a jsem šťastná," řekla Björgenová.

Björgenová si dojela pro první vítězství od loňského března, kdy vyhrála závěrečný závod sezony na Holmenkollenu, s náskokem 4,6 sekundy před domácí Finkou Kristou Pärmäkoskiovou. Třetí byla stejně jako v sobotu Norka Heidi Wengová.

České reprezentantky na body nedosáhly. Petra Nováková dojela na 33. místě se ztrátou devíti sekund na Slovenku Alenu Procházkovou, která obsadila poslední bodovanou 30. pozici. Karolíně Grohové patřila 61. příčka.

Bauer, který absolvuje poslední sezonu ve Světovém poháru a vše směřuje k mistrovství světa v Lahti, startoval s číslem 17 a za vítězným Niskanenem zaostal o minutu a 17 sekund."Hodnocení je jednoduché – průměr. Byl to průměrný výkon, lyže i výsledek," sdělil Bauer.

"Pocitově na tom nejsem špatně, byť nějaká top forma je daleko a ani nebyla cílem, ale na umístění do dvacítky jsem si věřil," uvedl Bauer, který má v plánu jen minimum závodů SP a celé snažení upírá k MS.

"Tragédie to v žádném případě není. Za týden mě čeká La Sgambeda, kde se připojím ke svému Teamu Pioneer Investments, a dalším závodem SP by mělo být La Clusaz těsně před Vánoci," uvedl.

Další Češi byli daleko za bodovanou třicítkou – Petr Knop obsadil 61. místo, Michal Novák byl o dvě místa za ním, Aleš Razým 69. a Jakub Gräf 90.

Niskanen vyhrál závod Světového poháru podruhé v kariéře a v Ruce zopakoval na stejné trati triumf z předloňska. Druhý dojel s odstupem deseti sekund Nor Emil Iversen, třetí byl o další sekundu zpět jeho krajan a obhájce pohárového prvenství Martin Johnsrud Sundby.

Za týden pokračuje SP v Lillehammeru, kde bude Bauer chybět a za Česko pojedou Razým, Knop, Gräf, Novák, Nováková, Grohová a Kateřina Beroušková.

SP v běhu na lyžích v Ruce (Finsko):

Ženy - 10 km klasicky: 1. Björgenová (Nor.) 26:55,2, 2. Pärmakoskiová (Fin.) -4,6, 3. Wengová -12,7, 4. Östbergová (obě Nor.) -36,8, 5. Fesselová (Něm.) -42,4, 6. Mononenová (Fin.) -50,0, 7. Carlová (Něm.) -51,7, 7. Nilssonová (Švéd.) -51,7, 9. Kowalczyková (Pol.) -52,4, 10. Jacobsenová (Nor.) -1:04,0, ...33. Nováková -2:05,4, 61. Grohová (obě ČR) -3:13,4.

Průběžné pořadí SP (po 2 z 32 závodů): 1. Nilssonová 136, 1. Björgenová 126, 3. Pärmäkoskiová 125, 4. Wengová 120, 5. Östbergová 86, 6. Fallaová (Nor.) 80.

Muži - 15 km klasicky: 1. Niskanen (Fin.) 35:27,6, 2. Iversen -10,2, 3. Sundby -11,2, 4. Tönseth (všichni Nor.) -17,0, 4. Olsson (Švéd.) -17,0, 6. Krogh (Nor.) -18,3, 7. Halfvarsson (Švéd.) -21,2, 8. Bessměrtnych (Rus.) -24,3, 9. Heikkinen (Fin.) -32,0, 10. Musgrave (Brit.) -33,8, ...29. Bauer -1:17,2, 61. Knop -2:33,8, 63. M. Novák -2:39,9, 69. Razým -3:00,3, 90. Gräf (ČR) -4:24,1.

Průběžné pořadí SP (po 2 z 32 závodů): 1. Halfvarsson 116, 2. Niskanen a Golberg 100, 4. Iversen (oba Nor.) 82, 5. Krogh 80, 6. Klaebo (Nor.) a Sundby 60, ...52. Bauer 2.