ČTsport

ČTsport
pondělí 25. června 2018 Ivan

Jizerská padesátka mění termín, příští rok se pojede až v únoru

Velikost textu:
aktualizováno 31. 3. 2016 14:01

Praha - V novém únorovém termínu se pojede příští jubilejní 50. ročník dálkového běhu na lyžích Jizerská padesátka. Změna data na 19. února 2017 je reakcí na problémy s nedostatkem sněhu v dosavadním termínu na začátku ledna, které slavný závod provázely v posledních deseti letech.

Jizerská padesátka 2016
Jizerská padesátka 2016

Ke změně termínu se organizační tým rozhodl na základě detailní analýzy Českého hydrometeorologického ústavu. Z dat za období 1951 – 2015 vychází na únorový termín pravděpodobnost dostatečné sněhové pokrývky 95 procent, zatímco v případě lednového termínu to je 83 procent.

Závěry meteorologů dokládají i bezprostřední zkušenosti z posledních let. Letošní Jizerská padesátka se musela uskutečnit na zkráceném okruhu vyrobeném výhradně z technického sněhu, v letech 2007 a 2014 museli pořadatelé závod zrušit.

"Příští rok se pojede jubilejní 50. ročník, takže bychom se rádi vrátili k tradici, že se hlavní závod poběží na klasické padesátikilometrové trati přes Jizerku, Smědavu a další krásná místa v Jizerských horách," uvedl člen organizačního výboru Jizerské padesátky David Douša.

přehrát video
Host SZ: David Douša o změně termínu Jizerské padesátky

Únorový termín ovšem nebude pro pořadatele úplnou novinkou, závod se v něm jezdil v letech 1990 až 2000 před vstupem do seriálu dálkových běhů Worldloppet. Předtím se v Jizerských horách závodilo na konci ledna.

I přes změnu termínu zůstane Jizerská 50 součástí prestižního seriálu Ski Classics, který sdružuje nejvýznamnější světové dálkové běhy. Závod bude figurovat i v seriálech Worldloppet a domácí SkiTour.

"Seriál Ski Classic má v současnosti deset závodů a je nemožné, aby dva šly proti sobě. Navíc jsme měli signály, že se počet závodů bude navyšovat, proto jsme přišli se změnou termínu už teď," vysvětlil Douša.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.