ČTsport

ČTsport
pátek 20. července 2018 Ilja
MS v klasickém lyžování

Northug opět zničil konkurenty ve finiši, Norové vyhráli štafety

Velikost textu:
aktualizováno 27. 2. 2015 17:29

Falun – Petter Northug vybojoval v dramatickém finiši štafetového závodu zlato pro norskou štafetu. Druzí skončili za velké podpory domácího publika Švédové, ze třetího místa se radovali Francouzi. Čtveřice Aleš Razým, Martin Jakš, Dušan Kožíšek a Petr Knop ztratila na vítěze 2:44,5 minuty a skončila devátá. Lukáš Bauer závod vynechal kvůli přípravě na nedělní závod na 50 km klasickou technikou.

Petter Northug dojíždí jako první do cíle štafetového závodu
Petter Northug dojíždí jako první do cíle štafetového závodu

Razým na prvním úseku nestačil na nejlepší hned od začátku a předal na třináctém místě Jakšovi se ztrátou 53 sekund na lídra. "Je to těžký kopec, od startu se jede až nahoru velké převýšení a čtyřikrát. Sněhové podmínky tomu nepřidaly, hledal jsem v tom odraz, ale nemohl jsem ho najít. Přitom lyže jsem měl připravené dobře, dolů jsem vždycky někoho dojel, nahoru to taky mělo stoupat, ale nešlo to," posteskl si Razým.

V čele se vytvořila šestice největších favoritů, z níž ale ve druhém úseku ujel mistr světa z volné patnáctky Johan Olsson, na kterého stačili pouze Francouzi, lehce ztráceli Norové. Jakš český tým posunul na osmé místo, na vedení měla česká čtveřice manko necelou minutu a půl. "Mně se špatně nejelo. V prvním kole jsem se schoval za Japoncem, věděl jsem, že zezadu jede výborně Dario (Cologna), snažil jsem se ho držet, ale to se mi bohužel nepovedlo," řekl Jakš.

Kožíšek, šestý muž z týmového sprintu ve Falunu, se na třetím úseku držel ve skupině pronásledovatelů a předal Petru Knopovi na šestém místě společně s pátými Italy necelé dvě minuty za vedoucí trojicí. "Já jsem spokojený, ani mě to moc nebolelo. Snažil jsem se držet Itala, postupně jsme odpárali Kazacha i zbytek skupinky, pak jsme v posledním kole dojeli Švýcara a Fina," popisoval Kožíšek.

Marcus Hellner náskok Švédů neudržel, naopak do vedení se dotáhl Nor Anders Glöersen, který předal Petteru Northugovi v čele. Vedoucí trio v závěru taktizovalo, což hrálo do not Northugovi. Sprinterský fenomén nakonec dovezl Norsko k osmému štafetovému zlatu na MS v řadě.

Dvacetiletý Knop se udržel v elitní desítce, česká štafeta tak o dvě příčky vylepšila umístění z minulého šampionátu ve Val di Fiemme. "Byl jsem hodně nervózní, víc než při normálních závodech. Samozřejmě, když je to mistrovství světa. Naštěstí jsem to zvládnul ještě dobře, ale chtělo by to do příštích let zlepšovat a zlepšovat," řekl Knop.

Výsledek štafety mužů na 4x10 km:

1. Norsko (Dyrhaug, Tönseth, Glöersen, P. Northug) 1:34:18,5 hod., 2. Švédsko (Richardsson, Olsson, Hellner, Halfvarsson) -0,6, 3. Francie (Gaillard, Manificat, Duvillard, Backscheider) -8,9, 4. Rusko -31,0, 5. Švýcarsko -2:03,0, 6. Itálie -2:27,1, 7. Německo -2:39,0, 8. Finsko -2:39,0, 9. Česko (Razým, Jakš, Kožíšek, Knop) -2:44,6, 10. Kanada -3:03,5.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.