ČTsport

ČTsport
středa 15. srpna 2018 Hana
MS v klasickém lyžování

Češi okusili sprinterskou trať. Bolelo to i na 90 procent, přiznal Kožíšek

Velikost textu:

Falun (Švédsko) – Jako první z české výpravy se do závodního programu mistrovství světa v klasickém lyžování zapojí trojice nominovaná do individuálního sprintu klasickou technikou – Dušan Kožíšek, Aleš Razým a Jan Bartoň. Přímý přenos sprinterské kvalifikace na mistrovství světa ve Falunu sledujte zítra od 12:55 na ČT sport a našem webu.

Aleš Razým
Aleš Razým

Kožíšek má doma dvě medaile z mistrovství světa. Obě vybojoval v bruslařském sprintu dvojic a i na nadcházejícím šampionátu ve Falunu, kam se nominoval, i když není stálým členem reprezentace a přípravu si řídil sám, by se chtěl znovu dostat do bojů o přední příčky.

"Jeli jsme s kluky společně tak na devadesát procent. Přesto to bolelo a doufám, že to bude bolet i zítra a že toho budeme mít v cíli plný vidle," uvedl Kožíšek po dnešním tréninku sprinterské trati.

Náročnost sprinterského okruhu potvrdil i jeho reprezentační kolega. "Sprintová trať je poměrně těžká. Když jsme to jeli v tréninku, asi minutu a půl se jelo nahoru, pak se teprve začalo sjíždět. Ostatní tratě jsou pěkně lyžařské i zrádné," uvedl letošní mistr republiky na nejkratší trati Razým.

přehrát video
Čeští sprinteři si vyzkoušeli trať ve Falunu

"Everything is possible"

Jednatřicetiletý Kožíšek byl po minulé nevydařené sezoně vyřazen z národního týmu, ale kariéru nezabalil. Začal se připravovat sám, v létě spal v obytném vozu u slavného Holmenkollenu a trénoval podle svých představ. Výsledek se dostavil – v této zimě světového poháru finišoval ve sprintech bruslením dvakrát desátý.

"Snažil jsem se dokázat, že nejsem tak špatný a starý. Měl jsem možnost realizovat svoje tréninky a evidentně mi to svědčilo," řekl Kožíšek. Na bundě má logo partnera s heslem "Everything is possible". "Snažil jsme se ukázat, že i bez nich (svazu) je vše možné, a když člověk chce, tak že to jde."

Jeho první start ve Falunu přijde na řadu už ve čtvrtek ve sprintu, pojede se ale klasickou technikou, která není jeho silnou stránkou. "Žádné velké ambice si nedávám. Když postoupím do třicítky, budu rád, a kdyby to vyšlo ještě dál, bude to super," řekl rodák z Jilemnice.

Hlavní metou je sprint dvojic

Jeho hlavní disciplínou je sprint dvojic, v němž už získal dva bronzy. První vybojovali s Martinem Koukalem při premiéře disciplíny na MS v roce 2005 v Oberstdorfu, druhý získal s Milanem Šperlem o dva roky později v Sapporu. "Chtěl bych se poprat o nějaký hezký výsledek i tady. Od šestky výš to bude uspokojivé, pro horší výsledek tam nejedu, s tím spokojený nebudu. Snem je medaile," řekl Kožíšek směrem k nedělnímu sprintu dvojic volnou technikou, ve kterém bude jeho partnerem Razým. Předloni na MS v Itálii spolu skončili osmí.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.