ČTsport

ČTsport
pátek 20. července 2018 Ilja

Úvodní sprinty v Ruce ovládli Brandsdal a Björgenová

Velikost textu:

Ruka (Finsko) - Norskými triumfy začal ve Finsku Světový pohár v běhu na lyžích. Sprinty klasickou technikou vyhráli Eirik Brandsdal a Marit Björgenová. Z českých reprezentantů bodovali dvacátá Petra Nováková, která těsně zaostala za svým nejlepším výsledkem, a Martin Jakš díky 30. místu.

Marit Björgenová
Marit Björgenová

Oba čeští lyžaři se štěstím postoupili z kvalifikace, v níž obsadili poslední postupové 30. místo. Jakš porazil jednatřicátého Anttiho Häkämiese z Finska o tři desetiny sekundy. Ještě těsnějším rozdílem proklouzla mezi třicítku Nováková, která za sebou nechala rakouskou reprezentantku českého původu Kateřinu Smutnou o devět setin.

Ve svém čtvrtfinále doběhla Nováková čtvrtá a celkovou 20. příčkou se přiblížila svému dosavadnímu maximu v SP. Loni v prosinci skončila ve sprintu volnou technikou v Lenzerheide v rámci Tour de Ski devatenáctá. V Ruce dnes jednadvacetiletá lyžařka bodovala v individuálním závodě podruhé v kariéře. Jakš skončil ve své rozjížďce poslední šestý.

Kvalifikace vystavila stopku Razýmovi i Vrabcové-Nývltové

Sprintům dominovali Norové. Mezi muži zabrali první čtyři místa, v ženském závodu obsadily norské reprezentantky tři z prvních čtyř příček. Čtyřiatřicetiletá hvězda Björgenová vyhrála svůj 67. závod světového poháru. Osmadvacetiletý Brandsdal zopakoval v Ruce loňské prvenství a zaznamenal šesté individuální vítězství.

V kvalifikaci neuspěli Aleš Razým, Eva Vrabcová-Nývltová, Karolína Grohová a Sandra Schützová. V neděli se v Ruce běží závody na 10 a 15 km klasicky.

Úvodní závody SP v běhu na lyžích v Ruce (Norsko) - sprint klasicky:

Muži: 1. Brandsdal 2:34,84, 2. Northug -0,47, 3. Fossli -1,18, 4. Krogh (všichni Nor.) -1,69, 5. Petuchov -4,54, 6. Usťugov (oba Rus.) -14,63, ...30. Jakš vyřazen ve čtvrtfinále, 63. Razým (oba ČR) nepostoupil z kvalifikaci.

Ženy: 1. Björgenová (Nor.) 2:58,33, 2. Višnarová (Slovin.) -0,46, 3. Fallaová -1,70, 4. Östbergová (obě Nor.) -3,02, 5. Sargentová (USA) -5,95, 6. Matvejevová (Rus.) -12,37, ...20. Nováková vyřazena ve čtvrtfinále, 50. Vrabcová-Nývltová, 57. Grohová, 72. Schützová (všechny ČR) nepostoupily z kvalifikace.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.