FIS MČR Horní Mísečky

Ve Szklarské Porebě vyhrál Vylegžanin, ženám kralovala Kowalczyková

Szklarska Poreba (Polsko) - Závod s hromadným startem na 15 km klasicky ve Szklarské Porebě, kde chyběli někteří elitní běžci na lyžích včetně Lukáše Bauera, vyhrál Rus Maxim Vylegžanin. V závodě žen si pro vítězství dojela domácí hvězda Justyna Kowalczyková. Čeští reprezentanti si body do světového poháru nepřipsali.

Maxim Vylegžanin
zdroj: ČTK/AP

Vylegžanin si na trati v Jakuszycích vypracoval náskok v závěrečném stoupání a do cíle dojel o 2,2 sekundy dřív než jeho krajan Jevgenij Bělov. Třetí místo obsadil Alexej Poltoranin z Kazachstánu.

V Polsku nestartovala například kompletní norská reprezentace v čele s lídrem SP Martinem Johnsrudem Sundbym. Ani český tým nenasadil své áčko, takže nejlepším z kvarteta na startu byl 39. Jakub Gräf. Petr Knop, Ondřej Horyna a Jan Šrail skončili v páté desítce.

Absence norského týmu využila na klasické desítce k suverénnímu vítězství Kowalczyková. Olympijská vítězka oslavila dnešní 31. narozeniny výhrou o 42 sekund před Ruskou Julií Čekalevovou. Další ruská běžkyně Julia Ivanovová měla na třetím místě odstup už minutu a čtvrt. Jediná Češka na startu, dvaadvacetiletá Sandra Schützová, dojela na 34. pozici s téměř půlminutovou ztrátou na body.

Výsledky

Muži - 15 km s hromadným startem: 1. Vylegžanin 35:39,0, 2. Bělov (oba Rus.) -2,2, 3. Poltoranin (Kaz.) -2,3, 4. Harvey (Kan.) -5,2, 5. Dotzler -5,8, 6. Angerer (oba Něm.) -7,3, 7. Volžencev (Rus.) -19,2, 8. Kershaw -19,5, 9. Babikov (oba Kan.) -20,9, 10. Filbrich (Něm.) -21,3, ...39. Gräf -2:41,9, 41. Knop -2:44,2, 46. Horyna -3:04,8, 49. Šrail (všichni ČR) -3:47,5.

Průběžné pořadí SP (po 19 z 28 závodů): 1. Sundby 1001 b., 2. Jespersen (oba Nor.) 739, 3. Legkov (Rus.) 526, 4. Northug (Nor.) 497, 5. Halfvarsson (Švéd.) 457, 6. Dürr (Rak.) 456, ...22. Jakš 190, 44. Bauer 124, 59. Razým 83, 95. Magál 29, 149. Kožíšek (všichni ČR) 1.