Sokolský zpravodaj

Sprint vyhráli Usťugov a Randallová, Čechům nevyšla kvalifikace

Nové Město na Moravě - Nikdo z českých reprezentantů nepostoupil z kvalifikace při sprintech světového poháru volnou technikou v Novém Městě na Moravě. Nejlépe si vedla Eva Vrabcová-Nývltová, která obsadila 32. místo. Od 30. příčky a postupu do vyřazovacích jízd dělilo osmou ženu nedávné Tour de Ski 14 setin sekundy. Body si na Vysočině nepřipsal ani nikdo z českých mužů. Aleš Razým skončil na 38. místě půl sekundy od postupu. Dušan Kožíšek, pro kterého je novoměstský víkend bojem o nominaci na Olympijské hry v Soči, obsadil 42. pozici. Mužský závod tak ovládl nejlepší z kvalifikace Rus Sergej Usťugov, mezi ženami kralovala Američanka Kikkan Randallová. V neděli jsou v Novém Městě na programu klasické sprinty dvojic, přímý přenos sledujte od 11:35 exkluzivně na webu.

Eva Vrabcová-Nývltová
zdroj: ČTK autor: Luboš Pavlíček

Až zhruba dvě hodiny před startem se Vrabcová-Nývltová rozhodla, že do sprintu nastoupí. Svou účast zvažovala kvůli únavě po Tour. "Kondiční trenér mi večer říkal, abych nejezdila. Ale ráno jsem se probudila a nebylo to tak strašné. Sluníčko, dobrá trať a nohy si žádaly, abych jela," řekla Vrabcová-Nývltová.

"Bohužel mi chyběly dvě desetinky k postupu. Je to jeden odšlap," prohlásila. Vyřazení ale zároveň brala jako možnost si odpočinout a ušetřit síly na nedělní sprint dvojic.

Kowalczyková se "testovala"

Mezi třicítku postupujících se nedostala polská hvězda Justyna Kowalczyková, která skončila na 34. místě. "Tvrdě jsem trénovala a ztratila jsem rychlost. Sprinty nejsou mojí disciplínou, ale potřebuji závodit, proto jsem se rozhodla tu startovat," uvedla Kowalczyková, která nejela Tour de Ski.

Více si od startu v Novém Městě sliboval Razým. "Překvapilo mě, že přijelo dost lidí. Potěšilo mě to. Já jsem je moc nepotěšil. Trať byla tvrdá ani na sluníčku příliš nepolevila. Na mě dost rychlá. Nevím, jestli jsem typ nějakého dobrého univerzála," uvedl Razým.

Spokojen se svým výkonem nebyl ani Kožíšek, který stále bojuje o olympijské hry. "Věřím, že v Polsku se mi příští týden konečně podaří prorazit do první třicítky. A tam už ve vyřazovacích závodech prokážu svoji zkušenost. A dokážu se poprat o výsledek více než tady, když bojuji jen se stopkami. Jel jsem s rozvahou, ekonomicky, abych vydržel se silami až do konce. Což bohužel nestačilo," posteskl si Kožíšek.

Jakš jel kvůli divákům

Stejně zklamání vyzařovalo z Martina Jakše, jenž obsadil až 54. místo. "Z mého hlediska to nebylo nic moc. Nevím, zda je to únavou po Tour de Ski. Ale když se sejde na startu dvacet nejlepších světových sprinterů, je těžké s nimi závodit. Sprinty přitom rád odjedu, zvláště doma. Chtěli jsme se představit trochu déle než v prologu, aby diváci měli komu fandit," uvedl Jakš.

Ruský běžec Sergej Usťugov
zdroj: ČTK autor: David Taneček

Randallová ve finále za umělého osvětlení jasně o 1,7 sekundy porazila druhou Laurien van der Graaffovou ze Švýcarska a vybojovala deváté vítězství v SP v kariéře. Před třemi roky ovládla sprint také v Liberci. V olympijské sezoně vyhrála Randallová poprvé. Hodnocení sprintu dál vede Němka Denise Herrmannová, která dnes byla pátá.

Usťugov zvítězil v elitním seriálu poprvé a navázal na měsíc starou třetí příčku ze sprintu v Davosu, kde slavil první umístění na stupních vítězů. Ve finále porazil jednadvacetiletý závodník o dvě desetiny sekundy Itala Federica Pellegrina, třetí skončil další Rus Alexej Petuchov. V čele sprinterského seriálu je Pellegrino.

Závody SP v běhu na lyžích v Novém Městě na Moravě - sprint volně:

Muži: 1. Usťugov (Rus.) 2:54,6, 2. Pellegrino (It.) -0,2, 3. Petuchov (Rus.) -0,6, 4. Brandsdal (Nor.) -2,1, 5. Morilov (Rus.) -2,2, 6. Peterson (Švéd.) -2,7, ...v kvalifikaci: 38. Razým, 42. Kožíšek, 45. Bartoň, 54. Jakš (všichni ČR).

Průběžné pořadí SP (po 17 z 28 závodů): 1. Sundby 1001 b., 2. Jespersen (Nor.) 739, 3. Legkov (Rus.) 526, 4. Northug (Nor.) 497, 5. Halfvarsson (Švéd.) 457, 6. Dürr (Rak.) 456, ...19. Jakš 190, 39. Bauer 124, 55. Razým 83, 87. Magál (všichni ČR) 29.

Průběžné pořadí sprintu (po 6 z 11 závodů): 1. Pellegrino 208, 2. Usťugov 192, 3. Krjukov (Rus.) 185, ...28. Razým 43, 59. Jakš 12.

Ženy: 1. Randallová (USA) 2:44,0, 2. Van der Graaffová (Švýc.) -1,7, 3. Östbergová (Nor.) -2,00, 4. Vuerichová (It.), 5. Herrmannová (Něm.) obě -2,5, 6. Ingemarsdotterová (Švéd.) -4,1, ...v kvalifikaci: 32. Vrabcová-Nývltová, 40. Nováková, 44. Grohová, 45. Hynčicová (všechny ČR).

Průběžné pořadí SP (po 17 z 28 závodů): 1. Johaugová 1002, 2. Jacobsenová 841, 3. Björgenová 676. 4. Wengová (všechny Nor.) 619, 5. Kyllönenová 564, 6. Lähteenmäkiová (obě Fin.) 531, ...14. Vrabcová-Nývltová 328, 81. Nováková 12, 92. Grohová 3.

Průběžné pořadí sprintu (po 6 z 11 závodů): 1. Herrmannová 282, 2. Östbergová 241, 3. Randallová 237, ...51. Vrabcová-Nývltová 18, 56. Nováková 12, 63. Grohová 3.