ČTsport

ČTsport
pondělí 18. června 2018 Milan

Jizerská padesátka ve vážném ohrožení – ortel padne v pondělí

Velikost textu:

Bedřichov (Liberecko) - Slavný lyžařský závod Jizerská padesátka je kvůli teplému počasí ohrožen, o osudu jeho 47. ročníku se rozhodne v pondělí. Většina tratí Jizerské magistrály je sice podle nich týden před startem sjízdná, ale nesplňuje závodní podmínky. Protože meteorologové avizují další oteplení, hledají pořadatelé náhradní varianty tras jednotlivých závodů.

Jizerská padesátka
Jizerská padesátka

Tratě nesplňují závodní podmínky ani přes intenzivní práci desítek dobrovolníků, kteří na ně v uplynulých týdnech nahazovali sníh. "Počasí nám bohužel vůbec nepřeje, teploty se již několik týdnů drží nad nulou. Sněhové srážky byly minimální. Navíc se má ještě více oteplit. Start 47. ČEZ Jizerské 50 je proto ohrožen," řekl David Douša z pořádající agentury Mather Activation.

Sněhu málo a není kde brát

Definitivní rozhodnutí, zda se Jizerská padesátka pojede a v jaké podobě, padne v pondělí 6. ledna. "V tuto chvíli nám nezbývá než čekat, jestli nám počasí přinese alespoň deset centimetrů sněhu. Přírodní sníh už nemáme odkud brát a teploty nám ani neumožňují vyrábět sníh umělý," dodal Douša.

Zuzana Kalátová, mluvčí Jizerské 50: "Potřeba je přírodní vrstva sněhu. V tuto chvíli chybí zhruba deset centimetrů."

Marie Odstrčilová, moderátorka počasí ČT: "Od úterý 7. ledna se zdá, že se opět obnoví inverzní charakter počasí. To znamená, že k nám bude proudit teplý vzduch od jihozápadu. Na horách bude sice slunečno, ale i velmi teplo. Že by napadlo 10 centimetrů sněhu, to v tuto chvíli vůbec nevypadá."

Za dobu své existence se Jizerská padesátka nekonala čtyřikrát. V letech 1988, 1990, 1998 a 2007 se závod nejel kvůli nedostatku sněhu, v roce 1993 byl přeložen na březen.

Nadcházející ročník byl již dva měsíce před startem vyprodán. Na start hlavního závod na 50 km klasicky by mělo v neděli 12. ledna vyrazit 4 800 lyžařů v čele s hvězdami dálkových běhů Norem Andersem Auklandem či Stanislavem Řezáčem.

Součástí Jizerské 50 je rovněž oblíbená páteční volná třicítka a v sobotu 11. ledna se má běžet 25 km klasicky. Závod je součástí mezinárodních seriálů Worldloppet, Ski Classics a české SkiTour.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.