ČTsport

ČTsport
sobota 20. října 2018 Vendelín

Běžci se vrátili z ledovce, na Soči se chystá i ženská reprezentace

Velikost textu:
aktualizováno 18. 6. 2013 17:40

Praha – Léto naplno propuklo a zima se zdá být daleko. Jenže reprezentační týmy běžeckého lyžování již nyní spřádají plány na sezonu s vrcholem v olympijském Soči. Mužská reprezentace už má za sebou přípravu na ledovci v Dachsteinu a olympiáda bude cílem také pro ženský tým, který byl znovu sestaven po jednoleté přestávce.

Lukáš Bauer
Lukáš Bauer

"Prvním vrcholem bude olympiáda, ale potom chceme pracovat dál. Holky jsou mladý, mají potenciál a olympiádou to nekončí," řekl Krejčí.

České ženské běžecké lyžování si v minulosti zvyklo na úspěchy spojované se jménem Kateřiny Neumannové. Olympijská vítězka z Turína 2006 skončila se závodním běháním před šesti lety a od té doby byly české běžkyně rády alespoň za bodované příčky.

Uplynulý ročník Světového poháru jezdila do třicítky jen Eva Vrabcová, která trénovala s muži a v celkovém pořadí seriálu SP byla na 73. místě. "Ne že by ženský běh na lyžích vymřel, ale po Kateřině (Neumannové) tady prostě byla velká díra," konstatoval Krejčí. Nový kouč běžkyň má teď v týmu vedle Vrabcové ještě trojici Karolína Grohová, Petra Nováková a Sandra Schützová. "Hlavním cílem je se zkonsolidovat a ze vzájemné spolupráce se dostat nahoru," řekl.

přehrát video
Běžci a běžkyně se připravují na olympijskou sezonu

Ženy už mají za sebou soustředění v Peci pod Sněžkou a na Božím Daru. "Holky se snaží a pracují dobře," chválil Krejčí. Tým se evidentně stmelil, třeba i nečekanou bahenní lázní při jednom z výběhů v lese. "K utužení party došlo, funguje nám to výborně a myslím, že si můžeme navzájem pomoct," řekla Vrabcová.

Cílem snažení je olympiáda v Soči. Česko má zatím 11 kvalifikačních míst, které se rozdělí mezi muže a ženy. "Se štafetou počítáme, ale ženy nesmějí předtím v sezoně propadnout," řekl sportovní ředitel běžců Čestmír Skrbek.

přehrát video
Lukáš Bauer odstartoval přípravu na hry v Soči

Bauer si pochvaluje přípravu

První sníh v nové sezoně si nenechal ujít ani Lukáš Bauer, který jinak trénuje individuálně. "Soustředění na ledovci bylo velmi vydařené, jezdili jsme hodně kilometrů v kvalitních podmínkách. Mám z toho dobrý pocit," uvedl nejlepší český běžec na lyžích uplynulých let.

Česká jednička se během volna zcela zotavila ze zranění paty a myslí jen na úspěch na olympiádě. "Pokud budu schopen nejen na olympiádě, ale i během celé sezony jezdit s nejlepšími, a pokud z toho vyplynou stupně vítězů a medaile na olympiádě, bylo by to fajn. Ale samozřejmě po výsledcích v minulé sezoně mám co dohánět," dodal Bauer.

Bauer rovněž po jedenácti letech ukončil spolupráci se svým dvorním servismanem Vítem Fouskem. Pětatřicetiletý závodník, známý svým smyslem pro dokonalost a detail, chtěl udělat v přípravě na olympijskou sezonu změnu a jeden z největších českých odborníků na mazání a přípravu lyží na to nepřistoupil. Servis Bauerovi bude dělat Vít Zahula, který byl dosud rovněž členem jeho týmu.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.