Franz poprvé v kariéře ovládl sjezd, Svindala porazil o čtyři setiny

Val Gardena (Itálie) - Po dlouhých 651 dnech ovládl sjezd Světového poháru rakouský lyžař. Poprvé v kariéře ho ovládl Max Franz, který porazil Nora Aksela Lunda Svindala o pouhé čtyři setiny sekundy.

Radující se Max Franz
zdroj: Reuters autor: ALESSANDRO GAROFALO

Sedmadvacetiletý Franz, jehož dosavadním maximem byla dvě druhá místa ze sjezdů v Lake Louise 2012 a Saalbachu 2015, vyrazil na trať se startovním číslem 26. Dlouho vedoucímu Svindalovi překazil oslavu prvního vítězství od lednového zranění kolena.

Třetí skončil s odstupem 41 setin Američan Steven Nyman, jenž útočil na čtvrté vítězství ve sjezdu na Saslongu. Tím by se vyrovnal rakouské legendě Franzu Klammerovi a Italovi Kristianu Ghedinovi. Z Rakušanů se z vítězství ve sjezdu ve Světovém poháru naposledy radoval Hannes Reichelt, který ovládl loni v březnu závod v Kvitfjellu.

Svindal zahájil sezonu na začátku prosince druhým místem v superobřím slalomu a v úvodním sjezdu ve Val d'Isere skončil třetí. Dosavadní suverén rychlostních disciplín Kjetil Jansrud, který vyhrál všechny tři předchozí závody včetně pátečního super-G, dnes obsadil desáté místo a přepustil Svindalovi první místo v hodnocení disciplíny. V celkovém pořadí SP se Svindal posunul na páté místo.

Franz ovládl první sjezd v kariéře

SP ve sjezdovém lyžování ve Val Gardeně (Itálie)

Muži - sjezd: 1. Franz (Rak.) 1:56,60, 2. Svindal (Nor.) -0,04, 3. Nyman (USA) -0,41, 4. Théaux (Fr.) -0,44, 5. Guay (Kan.) -0,56, 6. Kilde (Nor.) -0,61, 7. Ganong -0,62, 8. Bennett (oba USA) -0,63, 9. Mani (Švýc.) -0,65, 10. Fayed (Fr.) -0,73.

Průběžné pořadí sjezdu SP (po 2 z 9 závodů): 1. Svindal 140, 2. Jansrud (Nor.) 122, 3. Franz 110, 4. Théaux 95, 5. Fill (It.) 89, 6. Guay 85.

Průběžné pořadí SP (po 8 ze 37 závodů): 1. Hirscher (Rak.) 440, 2. Jansrud 322, 3. Pinturault (Fr.) 284, 4. Kristoffersen (Nor.) 224, 5. Svindal 220, 6. Kilde 178, ...82. Krýzl (ČR) 16.