ČTsport

ČTsport
úterý 23. října 2018 Teodor
SP ve sjezdovém lyžování

Vonnová nedokončila sjezd ve Val d'Isère, super-G ve Val Gardeně vyhrál Svindal

Velikost textu:
aktualizováno 14. 12. 2012 16:42

Val d'Isère (Francie) - Vítězná série Lindsey Vonnové v rychlostních závodech světového poháru v této sezoně skončila ve sjezdu ve Val d'Isère. Po dvou "sjezdařských" triumfech v kanadském Lake Louise před dvěma týdny dnes americká obhájkyně velkého i malého glóbu skončila po pádu otřesená v ochranných sítích. Z prvenství se radovala Švýcarka Lara Gutová. Superobří slalom ve Val Gardeně vyhrál o více než sekundu Aksel Lund Svindal, čímž si upevnil celkové vedení v seriálu. Nor, který za necelé dva týdny oslaví třicáté narozeniny, si v této sezoně připsal už páté umístění na stupních vítězů v rychlostních disciplínách.

Lindsay Vonnová
Lindsay Vonnová

Vonnová je suverénně nejlepší sjezdařkou posledních let a v SP ovládá hodnocení této disciplíny od roku 2008. I letos začala skvostně, jenže ve Val d'Isère její naděje zhasly už po pár brankách. Na trati ji rozhodila nerovnost, skončila na sněhu a z pádu se pak dlouho sbírala. Do cíle nakonec dojela na lyžích, ale s novináři se o svém stavu ani rozpoložení nechtěla bavit. "Je v pohodě. Uvidíme, jak se bude cítit zítra, ale očekávám, že super-G pojede," řekl šéftrenér ženské reprezentace USA Alexander Hödlmoser.

Podle předběžných informací by měla být osmadvacetiletá Američanka a čtyřnásobná celková vítězka SP za posledních pět let v pořádku a nic by jí nemělo bránit absolvovat v sobotu super-G. Oba letošní superobří slalomy Vonnová rovněž ovládla.

Sjezd, který byl zkrácen kvůli varování před silným větrem, vyšel Švýcarkám. Gutová se radovala z třetího triumfu v kariéře a "bronzová" byla její kolegyně Nadja Kamerová. Mezi švýcarské lyžařky se vklínila překvapivě Leanne Smithová, jež zastoupila favorizovanou krajanku Vonnovou.

Jednadvacetiletá Gutová potvrdila pověst velkého talentu. Už v 17 letech získala ve stejném francouzském středisku stříbro na mistrovství světa 2009 a dnes poprvé v SP vyhrála sjezd. Pomohlo jí k tomu startovní číslo dvě a čistá trať. "Letos jezdím dobře, cítím se dobře a už v minulém závodu ve Svatém Mořici jsem cítila, že stupně se blíží," řekla Gutová, která byla před dvěma lety při tomto sjezdu třetí. "Věděla jsem, že tady mi to sedí a že to mohu zopakovat. Škoda, že tady není mistrovství světa," litovala. V čele seriálu zůstala Slovinka Tina Mazeová, která si pojistila velký náskok 12. místem.

Aksel Lund Svindal
Aksel Lund Svindal

Ligety skončil až dvacátý

Za vítězem ve Val Gardeně Svindalem skončili Italové - Matteo Marsaglia ztratil 1,07 sekundy, Werner Heel byl ještě o dalších pět setin pomalejší. Největší Svindalův konkurent ve světovém poháru Američan Ted Ligety, vítěz dvou obřích slalomů, byl o 2,39 pomalejší, což mu vyneslo až dvacáté místo.

Svindal vyhrál superobří slalom v tomto italském středisku podruhé a celkově zaznamenal devatenácté vítězství v kariéře. Překonal tak o jeden triumf krajana Lasseho Kjuse a jen dvě výhry ho dělí od Kjetila Andreho Aamodta, aby se mu vyrovnal jako nejlepšímu Norovi co do počtu výher v SP.

Závod SP ve sjezdovém lyžování ve Val d'Isère (Francie):
Ženy - sjezd: 1. Gutová (Švýc.) 1:19,75, 2. Smithová (USA) -0,16, 3. Kamerová (Švýc.) -0,50, 4. Marchandová-Arvierová (Fr.) -0,52, 5. Fenningerová (Rak.) -0,67, 6. Aufdenblattenová (Švýc.) -0,72, 7. Mancusová -0,74, 8. McKennisová (obě USA) -0,86, 9. Rollandová (Fr.) -0,89, 10. Cooková (USA) -0,92. Průběžné pořadí SP (po 11 z 37 závodů): 1. Mazeová (Slovin.) 699 b., 2. Höflová-Rieschová (Něm.) 463, 3. Vonnová (USA) 414, 4. Zettelová (Rak.) 360, 5. Gutová 309, 6. Mancusová 287, ...51. Záhrobská (ČR) 38.

Pořadí sjezdu SP (po 3 z 8 závodů): 1. Vonnová 200, 2. Cooková 186, 3. Gutová 124, 4. Höflová-Rieschová 120, 5. Kamerová 118, 6. Marchandová-Arvierová 115.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.