ČTsport

ČTsport
pondělí 18. června 2018 Milan

Sáblíková obhájila ve víceboji titul mistryně světa

Velikost textu:
aktualizováno 21. 3. 2010 18:18

Heerenveen - Martina Sáblíková potvrdila pozici nejlepší současné rychlobruslařky dnešním triumfem na mistrovství světa ve víceboji v Heerenveenu. Dvojnásobná olympijská vítězka tak obhájila loňské prvenství a spolu se šampionáty na jednotlivých tratích získala už šestý titul mistryně světa v kariéře. Dvaadvacetiletá Sáblíková si zajistila vítězství symbolicky na své parádní trati 5000 metrů, která šampionát tradičně uzavírala. Světová rekordmanka na ní zajela podle očekávání nejrychlejší čas 6:50,98 a o 11,18 sekundy porazila průběžně vedoucí Kristinu Grovesovou z Kanady, která před ní vedla o šest sekund.

Martina Sáblíková obhájila v Heerenveenu titul mistryně světa ve víceboji
Martina Sáblíková obhájila v Heerenveenu titul mistryně světa ve víceboji
Otevřít galerii
 • Martina Sáblíková obhájila v Heerenveenu titul mistryně světa ve víceboji autor: AP Photo, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/16/1516/151536.jpg?1269245297
 • Martina Sáblíková zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/15/1496/149588.jpg?1268415881

Grovesová obsadila druhou pozici, bronz brala domácí Ireen Wüstová. Svěřenkyně trenéra Petra Nováka Sáblíková korunovala na okruhu Thialf sezonu snů, v níž vyhrála téměř vše, co se dalo. Počtvrté za sebou ovládla hodnocení SP na dlouhých tratích, svou všestrannost potvrdila triumfy na ME i MS ve víceboji, na olympijských hrách splnila roli favoritky ziskem zlata na 3000 a 5000 m a navíc přidala trochu nečekaně bronz na trati 1500 m.

"Ty závody jsem jela úžasně," řekla novinářům Sáblíková. Základem dnešního úspěchu v Heerenveenu podle ní byla především skutečnost, že ji trenér minulý týden přemluvil ke startu na Světovém poháru a pak i na šampionátu. Dvojnásobná olympijská vítězka totiž přemýšlela o předčasném ukončení sezony. K úspěchu jí však pomohla i vydařená letní příprava. "Základem byla asi i dobrá motivace a prostě to, že vlastně trénink z léta vydržel až doteď a ta forma vydržela celou sezonu," doplnila.

Další česká reprezentantka Karolína Erbanová obsadila při svém debutu na vícebojařském šampionátu sedmnácté místo. Mezi muži dnes definitivně vstoupil mezi legendy Nizozemec Sven Kramer, jenž dokázal jako první ve stodvacetileté historii vyhrát šampionát počtvrté za sebou.

Třiadvacetiletý domácí rychlobruslař si podobně jako Sáblíková zajistil titul díky triumfu na závěrečné nejdelší trati 10 000 metrů. Smutný hrdina olympijských her, kde právě na desítce přišel o předpokládané zlato kvůli diskvalifikaci za špatné vystřídání dráhy, odsunul na další místa Američana Jonathana Kucka a Havarda Bökka z Norska.

Karolína Erbanová
Karolína Erbanová
Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.