ČTsport

ČTsport
středa 17. října 2018 Hedvika

Kanadští olympionici získali rekordních 14 zlatých medailí

Velikost textu:
aktualizováno 1. 3. 2010 18:35

Vancouver - Kanada na XXI. zimních olympijských hrách překonala absolutní rekord v počtu zlatých medailí, které kdy byly na zimním olympijském klání jednou zemí získány. Hokejisté, kteří na závěr her porazili ve finále USA 3:2 v prodloužení, získali pro pořadatelskou zemi ve Vancouveru čtrnácté zlato. Česko obsadilo s dvěma zlatými a čtyřmi bronzovými medailemi v pořadí států čtrnácté místo.

Kanaďané slaví vítězství svých hokejistů a celkový úspěch na olympiádě ve Vancouveru
Kanaďané slaví vítězství svých hokejistů a celkový úspěch na olympiádě ve Vancouveru
Otevřít galerii
 • Kanaďané slaví vítězství svých hokejistů a celkový úspěch na olympiádě ve Vancouveru autor: Kevin Frayer, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Kanadský gólman Roberto Luongo kryje jednu ze střel autor: Julie Jacobson, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

Kanada předčila bývalý Sovětský svaz, který získal třináct zlatých medailí v roce 1976, stejně se před osmi lety vedlo Norsku. Kanaďané přitom na předchozích domácích zimních olympijských hrách v Calgary 1988 nevyhráli ani jednu disciplínu. Ve Vancouveru se toto prokletí podařilo záhy zlomit boulaři Alexandru Bilodeauvi a zlatá smršť se rozjela naplno.

Začátek her provázela smůla. Samotné závody ohrožovalo nejteplejší počasí v historii. Kanadský tým bojoval s komplexem, že na předchozích domácích olympiádách zatím nevyhrál jedinou zlatou medaili. A navíc hry začaly nešťastně, smrt gruzínského sáňkaře v ledovém korytu vrhla na olympiádu stín ještě před tím, než začala. "Nodar Kumaritašvili v našich srdcích zůstane navždy. Je hrozné, když olympijský sen skončí takhle tragicky," uvedl prezident MOV Jacques Rogge.

Na dalších místech za Kanadou skončily výpravy Německa, USA, Norska, Koreje a Švýcarska. Američané přidali k devíti zlatým ještě 15 stříbrných a 13 bronzových medailí a jejich celkový součet 37 cenných kovů je rovněž historickým rekordem zimních olympijských her.

Jiným tradičním zimním velmocím se však ve Vancouveru příliš nedařilo - Rakušané skončili devátí, pořadatelé příští zimní olympiády - Rusové -jedenáctí a Finové bez zlatého úspěchu dokonce až čtyřiadvacátí. Aspoň jednu medaili získalo na letošních hrách 26 zemí.

Před čtyřmi lety v Turíně byli Kanaďané se sedmi triumfy pátí, s 11 zlatými vyhrálo hodnocení národů Německo před USA, Rakouskem a Ruskem. Češi skončili s bilancí 1-2-1 patnáctí.

Královnou her Norka Marit Björgenová

Absolutní královnou her se stala norská běžkyně na lyžích Marit Björgenová, která stála na stupních vítězů po všech svých startech. Jako jediná měla pět medailí, z toho tři zlaté. To už se podařilo pouze čínské reprezentantce v shorttracku Wang Meng, která ale ke třem titulům už žádnou další medaili nepřidala.

Mužům kraloval běžec Petter Northug z Norska, kterému se zpočátku moc nedařilo, ale nakonec má jako jediný muž čtyři medaile a z toho dvě zlaté.

Sportovci se nikdy nevzdávají

Údiv vzbuzoval bronz slovinské běžkyně na lyžích Petry Majdičové, která
krátce před sprintem spadla ze srázu do potoka, zlomila si žebra a
přivodila lehký pneumotorax. V medailovém cíli pak zkolabovala bolestí.

Obdiv si vysloužila také švédská lyžařka Anja Pärsonová, která po dramatickém a vrcholně nebezpečném pádu při sjezdu druhý den nastoupila s pořádnou porcí modřin do superkombinace a získala bronz.

Olympijskou štafetu teď přebírá Rusko

V Soči začnou hry až za čtyři roky, rušno kolem nich je ale už teď. Světový fond pro ochranu přírody žádá OSN, aby prošetřila údajnou devastaci unikátních ekosystémů v místě budoucích sportovišť. A rozezlený prezident Medveděv chce, aby odstoupili všichni členové ruského olympijského výboru. Vadí mu, že ruští sportovci na zimní olympiádě propadli.

Konečná medailová bilance ZOH Vancouver 2010
Konečná medailová bilance ZOH Vancouver 2010
Více fotek
 • Konečná medailová bilance ZOH Vancouver 2010 autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/15/1466/146554.jpg
 • Norská lyžařka Marit Björgenová autor: AP Photo, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/15/1445/144425.jpg
 • Petra Majdičová po doběhu sprinterského závodu na olympiádě ve Vancouveru autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/15/1440/143902.jpg
Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.