ČTsport

ČTsport
pátek 22. června 2018 Pavla

Rychlobruslař Hamelin vybojoval pro Kanadu dvě zlata během hodiny

Velikost textu:
aktualizováno 27. 2. 2010 05:58

Vancouver - Kanadští rychlobruslaři na krátké dráze vybojovali během jedné hodiny dvě zlaté olympijské medaile a posunuli pořadatelskou zemi do čela medailové bilance. Nejprve Charles Hamelin vyhrál závod na 500 metrů a vzápětí byl členem vítězné štafety. V individuálním závodě domácí hrdina ustál i tvrdý souboj v poslední zatáčce, po němž byl z druhého místa diskvalifikován Američan Ohno. Olympijské dění sledujte v přímých přenosech na ČT2, ČT4 a zpravodajském webu ČT24. Bližší informace najdete také na webovém speciálu ČT zoh.cz.

Charles Hamelin
Charles Hamelin
Otevřít galerii
 • Charles Hamelin zdroj: AP Photo https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Potyčka při závodě rychlobruslařů na krátké dráze zdroj: AP Photo https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

Finiš půlkilometrového sprintu byl hodně divoký. Ohno se zarputile tlačil dopředu a dva jeho soupeři upadli, ale Charles Hamelin souboj ustál a i na hranici pádu dojel do cíle první. Ohnova radost ze stříbra trvala jen krátce a záhy byl diskvalifikován.

Dvojnásobný mistr světa z pětistovky Hamelin tím získal svoji vůbec první olympijskou medaili z individuálního závodu v kariéře a ve Vancouveru prolomil dosavadní nadvládu asijských soupeřů. Pro stříbro si doklouzal podél mantinelu Sun Si-pak, který upadl bez cizího zavinění, bronz bral navzdory kolizi s Ohnem Hamelinův krajan Francois-Louis Tremblay.

Ohno sice nakrátko přišel o svou osmou olympijskou medaili, ale nakonec ji vybojoval alespoň v závodě štafet, v němž byl se svým týmem třetí. Ještě více důvodů k oslavám měli domácí bruslaři, kteří i s oběma bratry Charlesem a Francoisem Hamelinovými ve druhé polovině závodu soupeřům ujeli a mohli se radovat z desáté zlaté medaile na hrách pro pořadatelskou zemi a umístění před Korejci a Američany.

Číňanka Wang Meng získala třetí zlato

Čínská rychlobruslařka Wang Meng vybojovala na olympijských hrách ve Vancouveru už třetí zlatou medaili. Po pětistovce a štafetě tentokrát triumfovala na trati 1000 metrů. Ve finále aspirovala na třetí vítězství i její krajanka Čou Jang, která ale byla diskvalifikována. Druhé místo v napínavém finiši vybojovala Američanka Katherine Reutterová. Česká rychlobruslařka Kateřina Novotná skončila na kilometru po pádu už v rozjížďkách.

Wang Meng už v semifinále vylepšila časem 1:29,049 minuty světový rekord. Dvanáctinásobná mistryně světa z individuálních závodů vyhrála už na předchozích hrách v Turíně pětistovku a nyní se stala nejúspěšnější závodnicí v historii shorttracku na olympiádě. I díky ní Číňanky ve Vancouveru opanovaly všechny čtyři závody, i když jim k tomu pomohla i kontroverzní diskvalifikace vítězných Korejek po štafetovém závodě.

Výsledky závodu na 500 metrů
Výsledky závodu na 500 metrů
Více fotek
 • Výsledky závodu na 500 metrů autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/15/1463/146251.jpg
 • Wang Meng zdroj: AP Photo https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/15/1463/146255.jpg
 • Výsledky závodu na 1000 metrů autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/15/1463/146252.jpg
Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.