ČTsport

ČTsport
sobota 20. října 2018 Vendelín

Norští biatlonisté ovládli olympijskou štafetu

Velikost textu:
aktualizováno 26. 2. 2010 23:46

Whistler - Norští biatlonisté zvítězili ve štafetovém závodě na 4x7,5 kilometru. Jejich finišman Ole Einar Björndalen tak získal již svou jedenáctou olympijskou medaili v kariéře. Biatlonový král posledních sezon se tak stal druhým nejúspěšnějším sportovcem v historii zimních olympiád. Druzí skončili po napínavém finiši Rakušané, Christoph Sumann předčil ruského finišmana Usťugova. České kvarteto Jaroslav Soukup, Zdeněk Vítek, Roman Dostál a Michal Šlesingr pokazilo druhou polovinu závodu a skončilo na sedmém místě. Olympijské dění sledujte v přímých přenosech na ČT2, ČT4 a zpravodajském webu ČT24. Bližší informace najdete také na webovém speciálu ČT zoh.cz.

Biatlonovou štafetu opanovali Norové
Biatlonovou štafetu opanovali Norové
Otevřít galerii
 • Biatlonovou štafetu opanovali Norové autor: Andrew Medichini, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/15/1463/146213.jpg?1267220760
 • Ole Einar Björndalen zdroj: AP Photo https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Biatlon na olympiádě ve Vancouveru autor: AP Photo, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/15/1428/142798.jpg?1266144681
 • Björn Ferry zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/15/1436/143566.jpg?1266358431

Poslední biatlonový závod ve Vancouveru se lámal na předposlední střelbě, která vůbec nevyšla Sumannovi. Björndalen zvládl položku vleže s větším přehledem a vytvořil si rozhodující náskok, který pak v průběhu závěrečného kola ještě navýšil. Dlouholetý král disciplíny si spravil chuť po nepříliš vydařeném účinkování v předchozích whistlerských závodech, z nichž si odnesl "jen" jedno stříbro. Šestatřicetiletý Björndalen se s norskou vlajkou v ruce radoval z jedenácté olympijské medaile v kariéře a k vyrovnání legendárního krajana Björna Dählieho mu chybí už jen jeden cenný kov. Na ten chce podle vlastních slov zaútočit za čtyři roky v ruském Soči.

Sumann rychle zapomněl na střeleckou chybu a skvělým závěrem dotáhl Rakousko k druhému místu. V dramatickém finiši o dvě desetiny přesprintoval vedoucího muže Světového poháru Rusa Jevgenije Usťugova. Rakušané slaví první olympijskou medaili ze štafety v historii, naopak obhájci vítězství z Turína Němci neskrývali zklamání z páté příčky.

Češi chtěli vylepšit dojem z nepovedeného vystoupení ve Vancouveru. Soukup s Vítkem rozjeli závod nad očekávání a v polovině štafety figurovali na výborném čtvrtém místě, což by byl nejlepší výsledek z olympiády v historii. Druhá část závodu však českým reprezentantům nevyšla. Veterán Dostál čtyřikrát dobíjel a v hustém sněžení ztrácel i v běhu. Zcela vyčerpaný předával se ztrátou minuty a dvaceti sekund jako pátý. Finišman Šlesingr se pak tratí protrápil a klesl na sedmé místo.

Dostál litoval hlavně chyb na střelnici. "Ležka měla být za pět, každá rána navíc je 20 sekund. Trošku jsem se tam nechal unést, protože jsem tady v závodech vleže skoro neminul," prohlásil český veterán, který absolvoval poslední olympijský závod. Ještě dokončí sezonu a pak se rozloučí s kariérou. "Celkově spokojenost, ale kdyby to bylo do šestky, brali bychom to víc. Bylo to ale dobré završení kariéry," dodal Dostál.

Šlesingr se potýkal s podmínkami, které mu nesedí. "Je to hnus," komentoval husté sněžení. "Tohle moc nemám rád. Sníh je tupější, tahavější. Mám z toho špatný pocit, tohle mě trošku sráží. Ale v lyžích to nebylo. Napálil jsem první kolo a pak mi to na tom posledním chybělo," řekl Šlesingr. "Sedmé místo je pěkné, není zlé, ale trošku mě mrzí, že jsem úsek nezajel trošku líp," dodal.

Ole Einar Björndalen má oči všude
Ole Einar Björndalen má oči všude
Více fotek
 • Ole Einar Björndalen má oči všude autor: Jin-Man Lee, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/15/1463/146214.jpg
 • Výsledky biatlonové štafety mužů autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/15/1463/146211.jpg

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.