ČTsport

ČTsport
pondělí 18. června 2018 Milan

Korejská krasobruslařka Kim Ju-na zajela rekordní krátký program

Velikost textu:
aktualizováno 24. 2. 2010 07:25

Vancouver - Krátký program krasobruslařek na olympijských hrách ve Vancouveru přinesl historické okamžiky. Korejka Kim Ju-na potvrdila roli největší favoritky a získala před volnými jízdami výrazný náskok, když výkonem ohodnoceným známkou 78,50 vytvořila nový světový rekord. Druhá je Japonka Mao Asadaová, která jako první žena v historii skočila na olympijských hrách trojitý axel v kombinaci. Další informace přináší webový speciál zoh.cz.

Kin Ju-na
Kin Ju-na
Otevřít galerii
 • Kin Ju-na zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/15/1453/145293.jpg?1266988735
 • Cynthia Phaneufová zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/15/1453/145294.jpg?1266988860

Úřadující mistryně světa Kim Ju-na v krátkém programu na motivy tajného agenta Jamese Bonda předvedla zcela bezchybný výkon, za který dostala nejvyšší známku jak za náročnost, tak za programové komponenty. Nakonec tak o 2,22 bodu překonala vlastní světový rekord z krátkého programu, který vytvořila na listopadové Americké brusli.

"Pomáhá mi, že tu cítím velkou sebedůvěru," řekla novinářům Kim Ju-na, která se nebrání roli hlavní favoritky a s tím spojených očekávání. "Nemá cenu ji chránit před tlakem. Spíše se tomu snažíme čelit. Nemůžeme tvrdit, že je to jen další závod, protože není. Je to výjimečná událost a my chceme vyhrát," uvedl její trenér Kanaďan Brian Orser, který sám má ve sbírce dvě olympijská stříbra.

Dvanáct ze svých 78,50 bodu získala jen za kombinaci trojitého lutze a trojitého toeloopa. Od rozhodčích si za tento prvek vysloužila dokonce ještě větší bodový zisk než druhá Asadaová za premiéru trojitého axela v závodu žen v kombinaci s dvojitým toeloopem. "Hodně se mi ulevilo. Krátký program jsem pilně trénovala, abych mohla předvést trojitý axel. Mám z toho velmi dobrý pocit. Pětibodová ztráta není tak hrozná, budu se snažit to ve volné jízdě dohnat," slíbila Asadaová.


Třetí místo drží domácí favoritka Joannie Rochetteová, pro kterou byl start o to těžší, že jen dva dny před dnešním závodem jí přímo ve Vancouveru zemřela matka na infarkt. Její památku uctila emocemi nabitou jízdou na nejznámější tango La Cumparsita. Po celou jízdu udržela koncentraci a svým emocím podlehla až při závěrečném bouřlivém potlesku zaplněné haly. Ziskem 71,36 bodu se drží v boji minimálně o stříbrnou medaili.

Vůbec se nedařilo evropským závodnicím. Nejlepší z nich byla na sedmém místě Italka Carolina Kostnerová. Úřadující mistryně Evropy však na medaile ztrácí již přes osm bodů.

Výsledky krátkého programu žen
Výsledky krátkého programu žen
Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.