ČTsport

ČTsport
úterý 16. října 2018 Havel

Björgenová vyhrála skiatlon a má druhé olympijské zlato

Velikost textu:
aktualizováno 19. 2. 2010 23:10

Whistler (Kanada) - Norská běžkyně na lyžích Marit Björgenová vyhrála dnešní skiatlon na 7,5 kilometru klasicky a 7,5 kilometru volně a získala na letošních olympijských hrách druhou zlatou medaili. Zároveň je první trojnásobnou medailistkou z Vancouveru. Druhá dnes dojela Švédka Anna Haagová a třetí skončila Justyna Kowalczyková z Polska. Nejlepší Češkou byla Kamila Rajdlová na 23. místě. Bližší informace najdete na webovém speciálu ČT zoh.cz.

Marit Björgenová se raduje z vítězství ve skiatlonu
Marit Björgenová se raduje z vítězství ve skiatlonu
Otevřít galerii
 • Marit Björgenová se raduje z vítězství ve skiatlonu autor: AP Photo, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/15/1445/144425.jpg?1266617719
 • Závod ve skiatlonu autor: AP Photo, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/15/1445/144424.jpg?1266617627

Těžká trať pro klasický úsek nezvykle brzy roztrhala startovní pole. Velkou zásluhu na tom měla vítězná Björgenová, která ve středečním sprintu zlomila čekání na olympijské zlato z individuálního závodu, a mohla tak vyrazit do skiatlonu ve větší psychické pohodě.

Norská favoritka nasadila ostré tempo, kterému stačila jen šestice soupeřek. Už během úvodního kola odpadla v takřka jarním počasí s teplotou kolem deseti stupňů Celsia obhájkyně zlata z Turína Kristina Šmigunová-Vähiová z Estonska a ještě před divácky atraktivním přezouváním lyží ze závodu odstoupila. Na stadion dorazilo pohromadě sedm nejlepších běžkyň, za nimi se už vytvořila velká mezera.

Björgenová i při bruslení působila nejaktivnějším dojmem. Několikrát se pokusila o trhák a postupně se jí povedlo setřást všechny pronásledovatelky. Za posledním kopcem už bylo jasné, že jí druhé zlato z Vancouveru nikdo nevezme. V zatáčce do závěrečné rovinky překvapivě nastoupila Švédka Haagová, která si trochu nečekaně dojela pro stříbro. Nejdramatičtější byl souboj o třetí příčku, až cílová fotografie rozhodla o tom, že svou druhou medaili ve Vancouveru získala vedoucí žena Světového poháru Polka Kowalczyková. Na Norku Kristin Störmerovou-Steiraovou zbylo nevděčné čtvrté místo.

Rajdlová se dlouho držela v elitní dvacítce, nakonec však klesla na 23. pozici. I tak o dvě příčky vylepšila svůj výsledek z úvodní volné desítky. Eva Nývltová obsadila 51. místo, Ivanu Janečkovou nepustily do závodu zdravotní problémy.

Výsledky skiatlonu žen
Výsledky skiatlonu žen
Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.