ČTsport

ČTsport
středa 20. června 2018 Květa

První zlato pro Kanadu vybojoval boulař Bilodeau

Velikost textu:
aktualizováno 15. 2. 2010 05:20

Whistler (Kanada) - První zlato pro pořadatelskou zemi na olympijských hrách ve Vancouveru získal v jízdě v boulích Alexandre Bilodeau, jenž se navíc postaral o vůbec první kanadský triumf na domácích hrách v historii. Druhý skončil Australan Dale Begg-Smith a třetí Američan Bryon Wilson. Český reprezentant Lukáš Vaculík vypadl již v kvalifikaci a obsadil 26. místo. Olympijské dění můžete sledovat živě na kanálech ČT4, ČT2 a zpravodajském webu ČT24. Informace najdete také na serveru zoh.cz.

Olympijský vítěz v akrobatickém lyžování Kanaďan Alexandre Bilodeau
Olympijský vítěz v akrobatickém lyžování Kanaďan Alexandre Bilodeau
Otevřít galerii
 • Olympijský vítěz v akrobatickém lyžování Kanaďan Alexandre Bilodeau autor: AP Photo, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Alexandre Bilodeau (uprostřed), Dale Begg-Smith (vlevo), Bryon Wilson (vpravo) autor: AP Photo, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Lukáš Vaculík autor: AP Photo, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

Dvaadvacetiletý Bilodeau dostal za svou finálovou jízdu 26,75 bodu a o 17 setin porazil obhájce titulu Dalea Begg-Smithe. Australskému reprezentantovi tak nevyšel zlatý návrat do Vancouveru, kde se narodil a naučil lyžovat. Třetí skončil Američan Bryon Wilson.

Bilodeau, mistr světa z paralelní jízdy v boulích z minulého roku, se stal prvním kanadským olympijským vítězem na domácí půdě. Na letních hrách v Montrealu 1976 a zimní olympiádě v Calgary 1988 zůstali reprezentanti javorového listu bez zlata.

Wilsono na začátku sezony nebyl ani členem reprezentačního týmu

Poražený Begg-Smith dostál pověsti mírně excentrického podivína a mluvil pouze s australskými novináři. Kanadský rodák, jemuž jeho internetové podnikání vyneslo miliony a umožnilo mu lyžovat jen pro zábavu, předvedl precizně provedenou jízdu, ovšem o více než půlsekundu pomalejší než vítěz.

Bilodeau a třetí Wilson byli jedinými dvěma lyžaři, kteří si ve finále troufli na salto dozadu se dvěma vruty. To vyneslo nečekanou medaili Wilsonovi, jenž ještě na začátku sezony nebyl ani členem reprezentačního týmu a dostal se do něj až po zranění svých kolegů. "Před rokem bych byl rád jen proto, že se dostanu na olympijské hry. Je to úžasné," uvedl Američan.

Výsledky akrobatického lyžování mužů
Výsledky akrobatického lyžování mužů
Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.