ČTsport

ČTsport
pondělí 22. října 2018 Sabina

Ruští olympionici čelí před olympiádou podezření z dopingu

Velikost textu:

Neuss (Německo) - Jen pár dní před startem zimních olympijských her ve Vancouveru čelí ruská výprava podezření z dopingu. Kontrola Světové antidopingové agentury WADA v Rusku odhalila rozsáhlé nedostatky v dopingových zkouškách. Práce komisařů je tam prý narušována i mimosportovními orgány včetně policie. Největší podezření údajně panuje u biatlonové reprezentace. Podle informací německé televize ZDF policie v Rusku opakovaně zabavovala dopingové vzorky. Podle zprávy WADA bylo komisařům i bráněno v tom, aby odebrané vzorky převezli přes hranice do zahraničí. Několikrát se nepovedlo přes hranice převést ani vybavení potřebné pro dopingové kontroly.

Injekce
 • Injekce autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/12/1191/119045.jpg?1256151427
 • Antidopingová laboratoř autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/4/366/36541.jpg?1219048843

Podle zástupce WADA v Rusku Grigorije Rodčenkova jsou v Rusku i případy, kdy původci dopingu tajně získávají informace z akreditovaných laboratoří, nebo dokonce zakládají vlastní laboratoře.  

Prezident Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge sice bere vážná obvinění ze strany WADA na vědomí, nemůže však podniknout další kroky, pokud nebudou pádné důkazy. "O nedbalost tam šlo určitě, ale je velký rozdíl tvrdit, že tam provozují vládou organizovaný systém," uvedl Rogge.

Ke spekulacím o dopingu v ruském sportu přispěl i bývalý ruský mistr světa v biatlonu Dimitrij Jarošenko, podle něhož dostali lékaři ruských sportovců finanční prostředky z jednoho zdroje ve stejnou dobu.

přehrát video
Rozhovor s Jaroslavem Nekolou

"Vím, že se lékaři jednotlivých týmů znají navzájem a spolupracují. Navíc dostali finanční prostředky z jednoho zdroje ve stejnou dobu," uvedl Jarošenko, který byl sám potrestaný za užívání nedovoleného prostředku EPO. "Lékař mi tehdy řekl, že je to prostředek na ochranu srdce," dodal.

Také ruská biatlonová legenda a viceprezident Mezinárodní unie Alexander Tichonov uvedl, že již před dvěma roky na dopingový problém poukazoval, nedostalo se mu však podpory od ministerstva sportu.

Podezření nahrávají i dopingové případy ruských sportovců. Jen v zimních disciplínách bylo odhaleno jedenáct hříšníků z Ruska včetně olympijských vítězů v běžeckých disciplínách Jevgenije Dementěva a Julie Čepalovové. Na konci ledna pak přišla o nominaci do Vancouveru kvůli krevnímu doping EPO další běžkyně Aljona Siďková.

Jacques Rogge
Jacques Rogge
Více fotek
 • Jacques Rogge zdroj: topnews.in https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/12/1119/111833.jpg
 • EPO autor: ČTK, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/4/356/35551.jpg
Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.