ČTsport

ČTsport
neděle 18. listopadu 2018 Romana

Úvodní štafety sezony vyhráli Norové a Švédky

Velikost textu:
aktualizováno 22. 11. 2009 15:50

Beitostölen (Norsko) - Švédské kvarteto vyhrálo úvodní štafetu žen v novém ročníku Světového poháru v běhu na lyžích. V Beitostölenu doběhly se ztrátou 16 sekund druhé Norky, třetí skončily Finky. České kvarteto ve složení Eva Nývltová, Kamila Rajdlová, Ivana Janečková a Eva Skalníková obsadilo 13. příčku. V součtu čtyř pětikilometrových úseků ztratily Češky na vítězné Švédky přes tři minuty. Štafetu mužů vyhráli Norové, které k prvenství dovezl tradičně drtivým finišem Petter Northug. Za domácím družstvem skončilo druhé Rusko, třetí místo obsadili Němci. České kvarteto ve složení Martin Koukal, Jiří Magál, Milan Šperl a Aleš Razým doběhlo čtrnácté.

Švédská štafeta běžkyň na lyžích
Švédská štafeta běžkyň na lyžích
Otevřít galerii
 • Švédská štafeta běžkyň na lyžích autor: AP Photo, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Švédská běžkyně na lyžích Charlotte Kallaová autor: AP Photo, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

Favorizované severské štafety udávaly tempo společně s Ruskami od prvního úseku, zásluhou Virpi Kuitunenové se po druhém klasickém úseku utrhly od zbytku čelní skupiny Finky. Na závěrečném pětikilometrovém okruhu ale jela trojice favorizovaných týmů opět pohromadě a odrazila i nápor čtvrté Rusky Natalie Korostělevové.

Na posledním kilometru už nestačila tempu Švédky Charlotte Kallaové finská finišmanka Aino Kaisa Saarinenová a překvapivě ani sobotní suverénní vítězka volné desítky Marit Björgenová z Norska. O medailovém pořadí tak bylo rozhodnuto již několik desítek metrů před cílem.

Češky si účast na olympiádě nevyjely

Češky se na třetím úseku pohybovaly chvíli i na osmé pozici, za sebou si však vezly početnou skupinu. Skalníková v závěru měla méně sil než soupeřky a o místo v elitní desítce přišla.

Podle nominačních kritérií Českého olympijského výboru potřebovala česká štafeta k jistotě startu na olympijských hrách ve Vancouveru obsadit v redukovaném pořadí osmé místo, k čemuž jí nakonec chyběly dvě pozice. "Ještě před posledním úsekem jsme tam byli," řekl smutně kouč ženského týmu Jiří Šimůnek. Přesto není vyloučeno, že by se česká štafeta do Vancouveru mohla podívat. Mezinárodní kritéria FIS totiž ve štafetách vypsaná nejsou, bude tedy záležet na plénu ČOV 20. ledna, zda kvarteto nominuje.

Češi bez Bauera doběhli až čtrnáctí

Při absenci Lukáše Bauera, jenž se po tréninkovém manku v Beitostölenu neobjevil, neměli čeští reprezentanti vysoké ambice. Navíc v sobotním závodu na 15 kilometrů volnou technikou ani jeden z nich neskončil na bodovaných pozicích. V tomto duchu se také vyvíjel úvodní úsek, na němž Koukal neudržel kontakt s početným vláčkem, a Magál pak musel manko na elitní desítku stahovat.

To se mu nakonec povedlo a po Šperlově úseku dokonce Češi předávali jako osmí. Sprinterský specialista Razým však na deseti kilometrech neměl příliš šancí udržet se například úřadujícího vítěze Světového poháru Daria Cologni a do cíle dorazil osamocen s dvouminutovou ztrátou.

Ze čtyř norských výběrů se nakonec prosadil ten nejlépe obsazený s vítězem sobotního závodu Ronnym Andrém Hafsaasem a především čtyřnásobným mistrem světa Northugem. Ten stáhl rychle deset vteřin na Rusy a Němce, v závěrečném kopci pak Ivanu Černousovovi nastoupil ve stylu svých triumfů na MS v Liberci a bez problémů dovezl Nory k vítězství.

Eva Nývltová
Eva Nývltová
Více fotek
 • Eva Nývltová autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/7/700/69920.jpg
 • Aleš Razým autor: Radek Petrášek, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/7/700/69986.jpg
Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.