ČTsport

ČTsport
středa 15. srpna 2018 Hana

Sáblíková vyhrála v Hamaru závod na 5000 metrů

Velikost textu:
aktualizováno 21. 11. 2009 18:30

Hamar (Norsko) - Rychlobruslařka Martina Sáblíková vyhrála na Světovém poháru v Hamaru dnešní závod na 5000 metrů. Druhou Němku Stephanii Beckertovou porazila o bezmála tři sekundy a za svým světovým rekordem z předloňského roku ze Salt Lake City zaostala jen o necelých čtyři a půl vteřiny. Po premiérovém závodu na 5000 metrů v sezoně vede svěřenkyně trenéra Petra Nováka průběžné pořadí SP na dlouhých tratích s náskokem 30 bodů právě před Beckertovou.

Martina Sáblíková
Martina Sáblíková
Otevřít galerii
 • Martina Sáblíková autor: AP Photo, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/13/1221/122097.jpg?1257534510
 • Martina Sáblíková a Petr Novák autor: AP Photo, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

Dvaadvacetiletá Sáblíková na nejdelší ženské trati ovládla poslední tři světové šampionáty. Od roku 2006 na ní prohrála jen jednou: Před rokem na Světovém poháru v Moskvě skončila druhá za slavnou Němkou Claudií Pechsteinovou. Její krajanka Beckertová ji těsně porazila v minulém závodu SP v Heerenveenu na tříkilometrové trati a dnes se obě utkaly v poslední dvojici.

Česká reprezentantka si hned na začátku vypracovala zhruba dvousekundový náskok, který soupeřka nedokázala zlikvidovat. Sáblíková projela cílem v rekordu dráhy 6:50,07, rychleji "pětku" zvládla naposledy právě při předloňském světovém rekordu na mistrovství světa v USA. Dráha v Hamaru Sáblíkové evidentně svědčí, letos na ní získala zlatou medaili na světovém šampionátu ve víceboji.

Petr Novák, trenér:

"Čas hovoří za vše. Navíc měla Martina velký odstup od třetí. Znamená to, že na olympiádě si půjdeme pro medaili. I kdyby Martina třeba nevyhrála, tak stříbro by mít měla."

S výkonem své svěřenkyně, která měla v minulém týdnu menší zdravotní problémy, byl trenér Petr Novák maximálně spokojený. "Rozjela si to tak, aby měla náskok, a ten si pak udržovala. Provedla to hodně zkušeně. Beckertová umí v závěru taky zrychlit, ale když jim zvonili do posledního kola, bylo jasné, že Martina vyhraje. Obě ale zajely časy jako hrom," podotkl úspěšný kouč.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.