ČTsport

ČTsport
neděle 21. října 2018 Brigita

Rychlobruslařka Sáblíková zahájila sezonu suverénní výhrou

Velikost textu:
aktualizováno 6. 11. 2009 21:15

Berlín - Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková na úvod olympijské sezony deklasovala konkurenci. Pětinásobná mistryně světa vyhrála v prvním dílu Světového poháru v Berlíně na trati 3000 metrů vynikajícím časem v rekordu dráhy 4:00,75. Druhou v pořadí Masako Hozumiovou z Japonska porazila o pět a půl sekundy. V Německu plánuje Sáblíková absolvovat ještě nedělní závod na 1500 metrů.

Rychlobruslařka Martina Sáblíková v závodu SP v Berlíně
Rychlobruslařka Martina Sáblíková v závodu SP v Berlíně
Otevřít galerii
 • Rychlobruslařka Martina Sáblíková v závodu SP v Berlíně autor: AP Photo, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/13/1221/122097.jpg?1257534510
 • Rychlobruslařka Martina Sáblíková se svým trenérem Petrem Novákem autor: AP Photo, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/13/1221/122098.jpg?1257534580

"Jelo se mi fantasticky už od první dvoustovky. Akorát poslední dvě a půl kola byla těžká. Ten čas je úžasný. Teď jen aby to vydrželo do února," řekla po závodě Sáblíková s odkazem na blížící se olympiádu ve Vancouveru.

Dvaadvacetiletá Sáblíková si v německé metropoli připsala čtrnáctý individuální triumf v SP v kariéře a obhájila vítězství, jehož v této hale dosáhla téměř na den přesně před rokem. V sezoně může získat čtvrté celkové pohárové prvenství v řadě. Prioritou to však pro ni není. "Vrchol sezony je někde jinde. Všichni se připravují na olympiádu. Časy, výsledky a výkony těch ostatních určitě ještě půjdou nahoru a musíme si počkat do února, jak to komu pojede," poznamenala jedna z nejlepších českých sportovkyň.

"Martina jenom potvrdila to, kam patří a že s ní musí počítat i čtvrtý rok po sobě," řekl trenér českých rychlobruslařů Petr Novák. Náročný kouč však zároveň vyjádřil přesvědčení, že by jeho svěřenkyně mohla tři kilometry zajet i pod čtyři minuty.

Pětinásobnou mistryni světa ještě v Berlíně čeká v neděli odpoledne start na poloviční trati. Na patnáctistovce by ji trenér rád viděl do desátého místa. Novák věří, že jeho nejslavnější svěřenkyně do Vancouveru tentokrát nepojede sama. Největší naději kvalifikovat se na olympiádu podle něj má Karolína Erbanová, která si dnes na třech kilometrech vylepšila zhruba o pět sekund osobní rekord. "Má šanci zajet limit 4:15," věří Novák. Horší vyhlídky má Andrea Jirků, kterou trápí bolavá kolena.

Výkon Sáblíkové patří k nejkvalitnějším časům historie na oválech v nízko položených oblastech, přičemž výrazně lepší časy zajíždějí rychlobruslaři na vysokohorských drahách v Salt Lake City a v Calgary. Tři roky starý rekord berlínské dráhy, který patřil Nizozemce Renate Groenewoldové, vylepšila Češka o 1,61 sekundy.

Rychlobruslařka Martina Sáblíková v závodu SP v Berlíně
Rychlobruslařka Martina Sáblíková v závodu SP v Berlíně
Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.