ČTsport

ČTsport
středa 17. října 2018 Hedvika

Sprinterský závod Tour de Ski se pojede na Strahově

Velikost textu:

Praha - Dějištěm sprinterského závodu volnou technikou v rámci Tour de Ski v běhu na lyžích bude Strahov. Lokalitu mezi Spartakiádním stadionem a Stadionem Evžena Rošického vybral Svaz lyžařů České republiky (SLČR) a volbu místa konání posvětili také zástupci Mezinárodní lyžařské federace (FIS). Závod se v pondělí 4. ledna pojede jako Ski Sprint Praha 2010.

Strahovský stadion
Strahovský stadion
Otevřít galerii
 • Strahovský stadion autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Lyžařský areál v Novém Městě na Moravě zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

"Jsme přesvědčeni o tom, že to je nejvhodnější lokalita," prohlásil na dnešní tiskové konferenci předseda SLČR Lukáš Sobotka. "(Strahov) Je místem, kam patří sport, aniž bychom se dotkli života ve městě," dodal. Předloni se konal závod na Hradčanském náměstí, loni před Průmyslovým palácem na holešovickém Výstavišti. "Uvažovali jsme o dalších variantách, včetně té holešovické, ale Strahov je vhodnější," uvedl Sobotka.

Podle organizátorů je Strahov vhodný svou dostupností, je tam hodně místa a náročnější profil tratě bude zajímavější. Pořadatelé chtějí i ve spolupráci s Českou televizí využít panorama Prahy. "Diváci budou mít dost místa, na běžce si budou moci obrazně doslova sáhnout," uvedl výkonný ředitel organizačního výboru Oto Linhart. Výhodou nejvyššího místa v Praze je i skutečnost, že se tam bude dát vyrobit umělý sníh. Na trať dlouhou 1,3 km ho budou organizátoři potřebovat 1 600 metrů krychlových. "Výroba by měla trvat zhruba tři dny," řekl Linhart.

přehrát video
Strahov přivítá Tour de Ski

Seriál závodů začne v Německu a skončí v Itálii

Tour de Ski začne na Nový rok prologem v Oberhofu, o den později se pojedou distanční závody klasicky s handicapovým startem, dne 3. ledna je v Oberhofu naplánován sprint klasickou technikou. Následovat bude pražský závod, po němž se běžci přesunou do Itálie. Tam se 6. ledna pojede etapa z Cortiny do Toblachu volnou technikou s handicapovým startem. V Toblachu čeká závodníky o den později ještě jeden kratší distanční závod klasicky. V sobotu 9. ledna se odehraje předposlední díl ve Val di Fiemme s masovým startem klasicky, finále opět obstará výjezd do sjezdovky Alpe Cermis.

Novou etapou bude trať z Cortiny do Toblachu. "Je to přesně taková etapa, kterou jsme od začátku chtěli v Tour de Ski mít," řekl šéf úseku běžeckého lyžování FIS Jürg Capol. Běžci tak nepoběží na jednom místě, nýbrž po vzoru Tour de France z místa na místo. "Bude to náročné na logistiku i přímý televizní přenos, ale je to původní myšlenka Tour," pravil Capol.

Tour se nepojede v Novém Městě

Ze seriálu letos vypadlo Nové Město, ale Capol si nemyslí, že by to bylo navždy. "V úvahu pro další roky připadají Praha, Harrachov nebo Nové Město, ale všichni víme, že to je z ruky a je tam problém s logistikou," vysvětlil Capol.

V této sezoně vstupuje do Tour de Ski i nové pravidlo. Běžci nemusejí dokončit celý seriál, aby získali body do Světového poháru za jednotlivé závody. Lehce navýšená celková dotace Tour je 1 050 000 švýcarských franků, což je zhruba 17 milionů korun. Pražský závod, jehož finále je připraveno na 18:30, má rozpočet 11 milionů korun a sníh na Strahově zůstane pro veřejnost i v dalších dnech.

Tour de Ski v Novém Městě na Moravě
Tour de Ski v Novém Městě na Moravě
Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.