ČTsport

ČTsport
neděle 24. června 2018 Jan

Přípravy Vancouveru na olympiádu zbrzdila finanční krize

Velikost textu:

Vancouver – V kanadském Vancouveru startují 12. února 2010 zimní olympijské hry a podle organizátorů se bude jednat o nejlépe připravenou olympiádu v historii. Stavbaři právě dokončují dvě olympijské vesnice. A začíná i nábor dobrovolníků. Podle odhadů jich bude zapotřebí až 25 tisíc. Olympijská klání se uskuteční na devíti sportovištích a celkem bude předáno 86 sad medailí.

Vancouver 2010
Vancouver 2010
Otevřít galerii
 • Vancouver 2010 autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/10/960/95958.jpg?1246364154
 • Maskoti ZOH ve Vancouveru zdroj: www.vancouver2010.com https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

Zimní olympiáda ve Vancouveru se bude od ostatních lišit právě v rozdělení vesnice na dvě části. První bude přímo ve městě, kde se budou konat sporty, které nepotřebují příliš sněhu. "Zbytek se bude odehrávat v horském středisku Whistler, které je vzdáleno zhruba dvě hodiny jízdy autem od Vancouveru," vysvětlil americký zpravodaj ČT Michal Kubal s tím, že ve Whistleru jsou práce na vesnici pokročilejší. "Ve Vancouveru to měl být původně soukromý projekt, ale americký investor neměl dostatek peněz, takže město muselo převzít garance za dostavbu vesnice. To přišlo na zhruba půl miliardy kanadských dolarů," dodal.

Někteří místní lidé však z pořádání olympijských her nejsou moc nadšeni. Podle kritiků hrami nejvíce utrpí příroda v okolí, obavy jsou i z finanční návratnosti celé akce. "Vancouver získal pořadatelství olympiády v roce 2003 a od té doby se ekonomická situace změnila. Svět se momentálně potýká s finanční krizí, což se na přípravě olympiády podepsalo. Pořadatelé seškrtávají rozpočet a stále shánějí sponzory, nicméně říkají, že olympiáda bude výdělečná," řekl Kubal.

Místopředseda ČOH Dvořák: Věříme hokejistům a Sáblíkové

přehrát video
Rozhovor s Michalem Kubalem a Františkem Dvořákem

Kritiku domorodců sklidilo i logo her znázorňující panáčka v barvách olympijských kruhů. Figurka prý vychází z tradice Inuitů, kteří však na západním pobřeží Kanady nežijí. Podle Kubala se ale jedná jen o okrajovou kontroverzi, jíž nepřikládá velký význam.

Místopředseda Českého olympijského výboru František Dvořák doufá, že česká výprava zopakuje medailová umístění z Turína v roce 2006. Reprezentanti tehdy přivezli domů jedno zlato, dvě stříbra a jednu bronzovou medaili. "Pevně věříme, že to bude ještě lepší, protože teď dorůstá generace sportovců, kteří by mohli ve světové konkurenci uspět," uvedl Dvořák. Největší šanci na medaili má podle něj Česká republika v hokeji, naděje se vkládají ale i do objevu posledních let, rychlobruslařky Martiny Sáblíkové.

Olympijská vlajka
Olympijská vlajka
Více fotek
 • Olympijská vlajka zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/1/21/2043.jpg
 • Martina Sáblíková autor: Matt Dunham, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/7/670/66936.jpg

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.