ČTsport

ČTsport
neděle 21. října 2018 Brigita

Hvězdy ruského běžeckého lyžování měly pozitivní dopingový test

Velikost textu:

Moskva - Trojnásobná olympijská šampionka v běhu na lyžích Julia Čepalovová a vítěz olympijského skiatlonu Jevgenij Dementěv čelí podezření z dopingu. Podle ruských médií neprošli testem na krevní prostředek EPO už při lednovém závodě Tour de Ski ve Val di Fiemme. Přistižena byla i další reprezentantka Nina Rysinová, ta pro změnu při mistrovství světa do 23 let ve francouzském Praz de Lys Sommand.

Rus Jevgenij Dementěv (uprostřed) si bruslí pro zlatou olympijskou medaili ve skiatlonu. Vlevo je stříbrný Nor Frode Estil, s číslem tři vpravo bronzový Pietro Piller Cottrer z Itálie.
Rus Jevgenij Dementěv (uprostřed) si bruslí pro zlatou olympijskou medaili ve skiatlonu. Vlevo je stříbrný Nor Frode Estil, s číslem tři vpravo bronzový Pietro Piller Cottrer z Itálie.
Otevřít galerii
 • Rus Jevgenij Dementěv (uprostřed) si bruslí pro zlatou olympijskou medaili ve skiatlonu. Vlevo je stříbrný Nor Frode Estil, s číslem tři vpravo bronzový Pietro Piller Cottrer z Itálie. autor: ANJA NIEDRINGHAUS, zdroj: AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Julia Čepalovová (s číslem jedna) uprostřed závodnic v olympijském závodu na 30 kilometrů v italském Turíně autor: AP Photo, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/11/1070/106923.jpg?1251226987

Podle serveru gazeta.ru byl ruský svaz v pondělí písemně informován Mezinárodní lyžařskou federací (FIS) o pozitivních vzorcích zmíněné trojice lyžařů. FIS se prý dozvěděla o případech od antidopingové agentury WADA až v polovině srpna. Prezident Ruského lyžařského svazu Vladimir Loginov oznámil, že od obou elitních reprezentantů obdržel už dříve písemně zprávu o ukončení kariéry.

"Platí ale, že pokud budou shledáni vinnými, budou suspendováni," uvedl Loginov. Rysinová podle něj požádala o provedení analýzy vzorku B.

Dvaatřicetiletá Čepalovová je trojnásobnou olympijskou vítězkou. Vyhrála už v Naganu 1998 závod na 30 kilometrů, o čtyři roky později ovládla sprint v Salt Lake City a naposledy v Turíně byla členkou vítězné štafety. Tam byla také druhá na volné třicítce za Kateřinou Neumannovou. Šestadvacetiletý Dementěv vyhrál na turínské olympiádě skiatlon a byl druhý v maratonu na 50 km.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.