ČTsport

ČTsport
sobota 18. srpna 2018 Helena

Údajné krevní vzorky Pechsteinové mohly být zaměněny

Velikost textu:

Berlín - Závažné formální chyby při zpracování krevních vzorků dnes vytkla slavná německá rychlobruslařka Claudia Pechsteinová Mezinárodní bruslařské unii (ISU). Ta jí na základě výsledků dopingových testů v červenci na dva roky zakázala závodit. Pechsteinová se dnes s podporou svého právníka, manažera i pozvaného lékaře na tiskové konferenci v Berlíně k případu poprvé veřejně vyjádřila.

Claudia Pechsteinová
Claudia Pechsteinová
Otevřít galerii
 • Claudia Pechsteinová zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/7/614/61350.jpg?1231692717
 • Claudia Pechsteinová zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

Šestinásobná mistryně světa, držitelka pěti zlatých olympijských medailí a velká soupeřka Martiny Sáblíkové naznačila, že jí mohlo být přiřazeno několik nesprávných výsledků testů. Údajně osm podezřelých vzorků z celkem 20 příslušných tréninkových kontrol nebylo opatřeno totožným čárovým kódem, a nelze je tedy jednoznačně přiřadit konkrétní osobě.

Sedmatřicetiletá legenda se proti dvouletému trestu za doping odvolala koncem července k Mezinárodní sportovní arbitráži (CAS). Ta by mohla podle jejího právníka Simona Bergmanna rozhodnout ještě koncem příštího týdne, zda jeho mandantka může znovu začít alespoň oficiálně trénovat. Vzhledem k tomu, že v únoru příštího roku se v kanadském Vancouveru konají olympijské hry, nedal by se případný čtyřměsíční výpadek tréninku dohnat, zdůraznil Bergmann. V hlavní záležitosti má totiž arbitráž rozhodnout až na podzim.

Některé vzorky už údajně neexistují

Bergmann dnes zdůraznil, že není jasné, v jakých laboratořích a za jakých podmínek byly testy provedeny. Některé vzorky navíc už údajně vůbec neexistují a nelze je znovu přezkoumat.

Nejúspěšnější německou sportovkyni v historii zimních olympijských her i sportovní veřejnost šokoval právě před letošní olympijskou sezonou 1. července zákaz závodění kvůli podezřele zvýšeným hodnotám krevního obrazu na únorovém mistrovství světa v Hamaru.

Antidopingová laboratoř
Antidopingová laboratoř
Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.