ČTsport

ČTsport
pátek 16. listopadu 2018 Otmar

Skokanky na lyžích ve Vancouveru definitivně startovat nebudou

Velikost textu:

Vancouver - Skokanky na lyžích nebudou startovat za rok na olympijských hrách ve Vancouveru. Rozhodl o tom soud právě v dějišti příštích her, na nějž se v dubnu kvůli údajné diskriminaci ze strany Mezinárodního olympijského výboru (MOV) obrátilo patnáct bývalých a současných skokanek v čele s první mistryní světa v této disciplíně z letošního šampionátu v Liberci Lindsay Vanovou.

Skokanky na lyžích
Skokanky na lyžích
Otevřít galerii
 • Skokanky na lyžích zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Logo olympijských her ve Vancouveru zdroj: vancouver2010.com https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

Skokanky argumentovaly tím, že vyřazení ženské části skokanského sportu porušuje kanadskou chartu práv a svobod. Soudkyně Nejvyššího soudu státu Britská Kolumbie jim dala v tomto ohledu zapravdu, ovšem MOV podle ní nepodléhá jurisdikci jejího soudu a nemá moc jeho rozhodnutí změnit.

"MOV učinil rozhodnutí, které žalující stranu diskriminuje. Jen MOV však může tuto křivdu napravit," uvedla soudkyně Lauri Ann Fenlonová ve svém dvaačtyřicetistránkovém zdůvodnění. "V mém zjištění, že jsou diskriminovány, není pro navrhovatelky mnoho útěchy. Tento soud jim žádnou pomoc poskytnout nemůže," dodala soudkyně.

Skokanky chtěly po soudu, aby buď nařídil organizačnímu výboru zahrnout ženské skoky do programu her ve Vancouveru, nebo aby vyřadil všechny soutěže skokanů. MOV stavěl svou obhajobu na tom, že ženy nemohou na ZOH skákat kvůli tomu, že nesplnily olympijská kritéria.

Skokanka na lyžích
Skokanka na lyžích
Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.