ČTsport

ČTsport
sobota 20. října 2018 Vendelín

Neumannová: Uspořádat závody byla pozitivní zkušenost

Velikost textu:

Liberec - Jednoznačně pozitivně hodnotila prezidentka organizačního výboru mistrovství světa v Liberci 2009 Kateřina Neumannová rozhodnutí uspořádat ve Vesci přes všechny komplikace závody Světového poháru v běhu na lyžích a severské kombinaci. Navzdory nepřízni počasí se podle jejího názoru povedlo udělat kvalitní generálku na světový šampionát, třebaže závody měly nedostatky. V příštím roce se chtějí pořadatelé vyvarovat problémů s ekology, kteří protestovali proti dovážení sněhu z Jizerských hor.

Prezidentka organizačního výboru libereckého šampionátu Kateřina Neumannová.
Prezidentka organizačního výboru libereckého šampionátu Kateřina Neumannová.

"Závody neměly po sportovní stránce žádný zásadní problém," řekla novinářům Neumannová. "Načerpali jsme spoustu zkušeností, proto to bylo velice cenné."

Tratě nicméně měly daleko k těm, jaké by měly být k dispozici na MS. Z
dovezeného a umělého sněhu měl být připraven okruh dlouhý 2,5 km, ale
nakonec se jej i vinou poruchy zasněžovacího zařízení dokončit nepodařilo.

Lyžaři běhali po trati dlouhé 1,9 km. Neumannová připustila, že trať nebyla 'fantastická'. "Ale udělali jsme maximum. Byl to test, který nám byl přírodou umožněn. Spousta drobností by se dala udělat jinak, ale kardinální chyba se nestala," tvrdila.

Přiznala ale, že se vyskytla celá řada drobností, které bude třeba pro
příští rok vylepšit a upravit. Z ochozů například nebylo vidět na
velkoplošnou obrazovku, je třeba podle ní lépe vyřešit pohyb lidí a diváků
po sportovišti, zlepšit ochranku. "Ale akreditační zóny budou příští rok
stejné. Fungovat budou stejné systémy. Je jedno, jestli jsou tady lidí
desítky, stovky nebo tisíce."

Největším problémem závodů byl sníh a jeho dovážení ze zakázaných zón Jizerských hor. To bylo trnem v oku ekologů a ochránců přírody. Vesec je položen ve výšce kolem 400 metrů nad mořem, tudíž je pravděpodobné, že i příští rok bude sněhu nedostatek. "Neřeknu, že se sníh za rok nebude vůbec dovážet," připustila Neumannová. "Jen doufám, že k tomu nedojde," věřila, že příroda tentokrát šampionátu pomůže. V opačném případě chce dlouho dopředu vyjednat u vlády výjimky a všechna nutná povolení ke sběru sněhu.

Organizátoři podle ní rozpracují varianty, mezi nimiž bude i výroba sněhu
do zásoby nejen ve Vesci, ale i v Bedřichově. Už od konce října budou v
provozu v případě dobrých podmínek sněhová děla. "Už v listopadu se dají nadělat zásoby sněhu a hromady se roztáhnou na trať až chvíli před
mistrovstvím," svěřila se Neumannová s plány. V případě nutnosti se ve
Vesci nebudou konat jiné závody. "Prioritou je mistrovství světa,"
prohlásila.

Než ale šampionát v Liberci začne, musí projít dějiště v posledním roce
ještě několika stavebními úpravami. Na Ještědu je třeba dostavět zázemí pro diváky, ve Vesci vybudovat odvodnění a zatravnit areál. Na můstky se položí umělá hmota a upravovat se také budou omezené parkovací prostory v okolí Ještědu.

Přes všechny problémy, s kterými se pořadatelé letos potýkali, Neumannová nepociťovala od Mezinárodní lyžařské federace tlak na to, aby byly závody ve Vesci organizovány za každou cenu. "Ten tlak byl menší, než bych čekala," řekla bývalá lyžařka. Šéf FIS Gianfranco Kasper prý dokonce prohlásil, že než udělat MS špatnou reklamu, tak radši závody zrušit. "On sám nabádal, abychom to pečlivě zvážili. Bylo ale důležité ukázat, že závody umíme zorganizovat," uvedla.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.