ČTsport

ČTsport
úterý 21. srpna 2018 Johana

Desítky lidí demonstrovaly v Liberci proti postupu organizátorů

Velikost textu:

Liberec - Desítky lidí přišly dnes dopoledne do sportovního areálu v Liberci-Vesci nikoli sledovat závody Světového poháru v běhu na lyžích a podpořit české sportovce, ale demonstrovat. Protestním mítinkem a stavěním sněhuláků přišli vyjádřit nesouhlas s jednáním organizátorů lyžařského šampionátu, kteří běžecké tratě pro závod zajistili jen za cenu devastace chráněné přírody Jizerských hor a tamních běžeckých tratí, odkud kamiony naváželi sníh do Vesce.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

"Přinesli jsme si lyžařské hůlky, abychom jimi pohrozili organizátorům a politikům," řekl dnes ČTK liberecký městský zastupitel a předseda Strany zelených v Libereckém kraji Jan Korytář. Účastníci, většinou rekreační běžkaři, chtěli dát najevo, že ne všichni lidé v Liberci jsou nadšení ze závodů ve Vesci na pravém jizerském sněhu. "Organizátoři mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci v roce 2009 si snad už konečně uvědomí, že si ve městě a v horách nemohou dělat všechno, co chtějí," dodal Korytář.

Ve Vesci totiž během téměř měsíční lednové oblevy roztál téměř všechen nastříkaný technický sníh. Pořadatelé SP v uplynulých dnech navezli na 1,9 kilometru dlouhý okruh přírodní sníh z Jizerských hor. Vyhrnuli ho ale i z louky na Jizerce v druhé zóně chráněné krajinné oblasti, porušili zákon a hrozí jim pokuta až dva miliony korun.

Ochráncům přírody a mnoha lidem v Jizerských horách vadily i stovky těžkých nákladních aut, která projížděla se sněhem na korbách přes města a obce. Prezidentku organizačního výboru Kateřinu Neumannovou kvůli tomu nominovali na anticenu Ropák roku.

Dopravu sněhu z Jizerských hor do Vesce kvůli víkendovým závodům SP považuje Korytář za zvrácenost a zbytečné utrácení peněz. "Na vybudování běžeckého areálu ve Vesci v nadmořské výšce 400-450 metrů nad mořem se vynaložilo z veřejných rozpočtů 350 milionů korun. Šlo právě o peníze, které v našem městě chybí na opravy chodníků, na nové parky, na nová dětská hřiště, na nová místa v přeplněných mateřských školkách nebo na opravy škol," konstatoval.

Kvůli obavám ze sabotáže militantních ekologických aktivistů v lyžařském areálu posílila policie ve Vesci bezpečnostní opatření. V Liberci při Světových pohárech slouží stovky policistů a na ostrahu areálu ve Vesci mají dostatek sil, aby zabránili výtržnostem a ohrožování veřejného pořádku, řekla ČTK mluvčí severočeské policie Jana Matonohová.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.