ČTsport

ČTsport
středa 17. října 2018 Hedvika

Při SP se bude demonstrovat proti navážení sněhu z Jizerských hor

Velikost textu:

Liberec - Demonstrace proti dopravě sněhu z Jizerských hor na lyžařské Světové poháry se v sobotu dopoledne koná v Liberci-Vesci. Pořadatelé protestního mítinku vyzvali odpůrce závodů na dovezeném sněhu, aby přišli v 9:15 na parkoviště k hlavnímu vchodu do běžeckého areálu, vzali si s sebou lyžařské hůlky a pohrozili jimi organizátorům SP a politikům. ČTK to dnes řekl liberecký městský zastupitel a předseda Strany zelených v Libereckém kraji Jan Korytář.

Organizátory světového poháru v Liberci trápí nedostatek sněhu
Organizátory světového poháru v Liberci trápí nedostatek sněhu

Dnes dorazil do liberecké redakce ČTK také e-mail z adresy i.peschka@seznam.cz, v němž jiná skupina odpůrců SP ve Vesci vyzývá lidi se stejným názorem, aby přišli v sobotu 10:00 k běžeckému okruhu a ze sněhu z Jizerských hor si tam postavili sněhuláka. Jejich protestní akce se jmenuje Sníh patří všem aneb sněhuláci ve Vesci. "Zalyžujte si na 400 metrech, ukradených z Jizerských magistrály. Sníh patří všem a nelze tolerovat, aby si ho přisvojovali lidé z politického a sportovního byznysu. Víkendové závody se uskuteční jenom díky porušování zákona o ochraně přírody, je třeba jim pokojným a kultivovaným způsobem zabránit," stojí v e-mailu, rozeslaném několika stovkám příjemců.

Korytář neví nic o akci Sníh patří všem aneb sněhuláci ve Vesci. Svou demonstraci s hůlkami svolává s dalšími třemi lidmi - Zuzanou Tachovskou, Otou Pokorným a Martinou Burešovou. "Jsme rekreační běžkaři a chceme dát najevo, že ne všichni lidé v Liberci jsou odvázaní ze závodů ve Vesci na pravém jizerském sněhu. Přineseme také transparenty. Na demonstraci na parkovišti ve Vesci nepotřebujeme myslím žádné povolení," uvedl Korytář.

Pořadatelé SP brali sníh pro Vesec i z louky v osadě Jizerka v druhé zóně chráněné krajinné oblasti a z lyžařské Jizerské magistrály.  Korytář a jeho přátelé věří, že díky televizním štábům se informace o protestech proti navážení sněhu do Vesce dostanou do celého světa.

"Organizátoři mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci v roce 2009 si snad už konečně uvědomí, že si ve městě a v horách nemohou dělat všechno, co chtějí. Čím více nás na demonstraci přijde, tím spíše si pořadatelé rozmyslí v příštím roce posílat nákladní auta do Jizerek. A politici si rozmyslí výstavbu podobných nesmyslů, jakým je lyžařský areál ve Vesci," prohlásil Korytář.

Dopravu sněhu z Jizerských hor do Vesce kvůli víkendovým závodům SP považuje Korytář za zvrácenost a zbytečné utrácení peněz. "Na vybudování běžeckého areálu ve Vesci v nadmořské výšce 400-450 metrů nad mořem se vynaložilo z veřejných rozpočtů 350 milionů korun. Šlo právě o peníze, které v našem městě chybí na opravy chodníků, na nové parky, na nová dětská hřiště, na nová místa v přeplněných mateřských školkách nebo na opravy škol," konstatoval Korytář.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.