ČTsport

ČTsport
neděle 18. listopadu 2018 Romana

Ve Vesci je všechen sníh pro SP, pořadatelé stále čelí kritice

Velikost textu:

Liberec - Pořadatelé víkendových Světových pohárů v běhu na lyžích a v severské kombinaci v Liberci již dopravili z Jizerských hor do sportovního areálu ve Vesci všechen sníh, který potřebují k přípravě závodního okruhu. Z Jizerských hor ho tam převezlo několik set nákladních aut. Dnes to potvrdil mluvčí SP Zdeněk Soudný. Kvůli převážení sněhu do Vesce však pořadatelé stále čelí kritice ekologů, obyvatel hor nebo starosty Desné v Jizerských horách Marka Pietera, kudy těžké vozy jezdily.

Navážení sněhu do běžeckého areálu ve Vesci vyvolává spory.
Navážení sněhu do běžeckého areálu ve Vesci vyvolává spory.

Pořadatelé brali sníh nejen z parkovišť, silnic a lesních cest, ale také z louky v osadě Jizerka v druhé zóně chráněné krajinné oblasti (CHKO). Podle ekologů porušili zákon o ochraně přírody. Hrozí jim pokuta až dva miliony korun. "Najíždění nákladních aut a nakladačů na chráněné území je v rozporu se zákonem a proti odvážení sněhu z louky na Jizerce vystoupila správa CHKO správně. Pořadatele SP navíc předem upozornila, co smí a nesmí v Jizerských horách dělat," řekl dnes ČTK náměstek ministra životního prostředí František Pelc.

Sníh z Jizerských hor odvážely pro pořadatele firmy Stavby silnic a železnic a APB Plzeň. Za svou práci dostanou reklamu přímo na sportovištích při Světových pohárech a v propagačních materiálech.

Pořadatelé SP tvrdili, že sníh z louky na Jizerce přesouvala k silnici rolba Jizerské o.p.s. Ještě v pondělí však na ploše s vybraným sněhem stál nakladač společnosti APB. Rekreačním lyžařům vadilo také bagrování sněhu z Jizerské magistrály na uzavřené silnici Smědava - Souš. Pořadatelům SP povolil odvážení sněhu z upravené běžecké trati předseda správní rady Jizerské o.p.s. Josef Ibehej.

"Sníh jsme vzali pouze z magistrály u Smědavy," prohlásil Soudný. Pořadatelé se ale pokoušeli získat sníh z magistrály také na uzavřené silnici Smědava - Souš u soušské přehrady. "V sobotu naši městští policisté a hrázný z přehrady nedovolili najet těžké technice na soušskou silnici.

Zabránili tak odvozu sněhu a ohrožení soušské předrady, důležitého zdroje pitné vody," upozornil starosta Desné v Jizerských horách Marek Pieter. Firma, které těžká technika patřila, tvrdila, že má odebírání sněhu u soušské přehrady povolené. Povodí Labe ale nic nevědělo, dodal starosta.

"Neradi bychom se někdy v budoucnu dočkali toho, aby se kvůli myšlence na uspořádání Rallye Paříž - Dakar v Čechách přivážel písek nejenom z pouště, ale třeba i z pískovišť," podotkl Pieter.
 
Pořadatelé SP dovezli do Vesce sníh z parkovišť a z okolí silnic. Na vršek tratí ale potřebují čistý sníh bez příměsí a dovezli ho právě z louky na Jizerce. Další získali legálně z lesní cesty mezi Polubným a Jizerkou.

"Odvážení sněhu jsme jim povolili. Zpevněnou cestu, pokrytou asi 25 centimetry sněhu, nevyužívají lyžaři a při nabírání a odvážení sněhu tam nehrozí poškození lesa. Nákladní auta sníh vozila do Liberce v noci, aby neblokovala turisticky frekventovanou silnici z Polubného do Jizerky," konstatoval ředitel Lesů České republiky v Libereckém kraji Ludvík Řičář.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.