Německá biatlonistka Henkelová získala světový titul ve sprintu

Östersund - Mistryní světa v biatlonovém sprintu se stala Němka Andrea Henkelová. Zahajovací závod šampionátu ve švédském Östersundu dnes vyhrála po bezchybné střelbě před Ruskou Albinou Achatovovou a největším překvapením Ukrajinkou Oksanou Chvostenkovou. Henkelová získala čtvrtý titul v kariéře.

Andrea Henkelová
zdroj: ČT24 autor: ČT24

Do nedělního stíhacího závodu postoupila z 57. místa česká reprezentantka Veronika Vítková. Obhájkyně titulu z Anterselvy Magdalena Neunerová sice tradičně zaběhla nejrychlejší čas, ovšem čtyři chyby na střelnici ji odsunuly na 17. místo, vedoucí žena Světového poháru Kati Wilhelmová finišovala dokonce až na 21. pozici.

Ambiciózní německou výpravu tak zachránila Henkelová, která předvedla na trati dlouhé 7,5 kilometru vyrovnaný výkon a navázala na dvě vítězství v lednové generálce na šampionát v Anterselvě. Po první položce vleže sice figurovala na třetím místě, ale dvě chyby vestoje Rusky Jurjevové jí pomohly k osmé medaili ze světových šampionátů v kariéře. Navíc se Henkelová posunula do čela Světového poháru.

Pro třetí cenný kov z vrcholné akce si dojela Achatovová. Senzací závodu se stala Chvostenková, která získala svoji první medaili. Do souboje o zlato dlouho promlouvala Světlana Slepcovová. Jednadvacetiletá Ruska potvrdila formu z posledního dílu Světového poháru, jenže na druhé střelbě zřejmě zaplatila nováčkovskou daň. Kvůli netrefenému terči přišla o možnost získat při svém prvním startu na MS medaili.

Zklamáním skončilo pro švédské fanoušky vystoupení Anny Carin Olofssonové. Domácí hvězda, která na šampionátu startuje v pátém měsíci těhotenství, selhala na střelnici. Češky startovaly oslabené o dvě nejlepší biatlonistky. Zdenku Vejnarovou i Magdu Rezlerovou nepustila do závodu nemoc. Mezi šedesátku nejlepších pro nedělní stíhací závod se těsně dostala jen juniorka Vítková.