ČTsport

ČTsport
sobota 23. června 2018 Zdeňka

Při závodu nejde jen o psy, ale i o mushera, tvrdí šampion Havrda

Velikost textu:

Praha - Ve Francii se začátkem roku odehrál největší evropský závod psích spřežení, jehož vítězem se už podruhé v kariéře stal musher Radek Havrda z Vlčic u Trutnova. Ten má kromě zahraničních závodů zkušenosti i z domácích klání, když se několikrát úspěšně zúčastnil Šediváčkova longu nebo Ledové jízdy.

Musher Radek Havrda
Musher Radek Havrda
Otevřít galerii
 • Musher Radek Havrda autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Aljašský husky autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

Francouzské klání se jelo ve vysokohorském terénu, silném mrazu a velkém převýšení a Havrda závodil ve stejné sestavě jako loni. "Spřežení má osm až deset psů v nejproduktivnějším věku. Jsou jim dva až tři roky," vysvětluje Havrda s tím, že v závodu samozřejmě nejde jen o psy. Připravit se totiž musí i samotný musher. Zatímco loni se mohl psychicky vzájemně podporovat s musherem Jiřím Vondrákem, letos musel Havrda bojovat sám.

Havrda se chystá na další závod do Norska

Havrda se letos potýkal s těžkou konkurencí v podobě Nora Roberta Sorlieho, jenž je považován za jednoho z nejlepších musherů vůbec. Sorlie mimo jiné zvítězil v aljašském Iditarodu, několikrát vyhrál i nonstop závody v Norsku.

Český musher se už v pátek chystá na další závod sezony. Jeho cílem je Norsko, kde se jede nonstop závod na 400 km. "Bude tam 80 startujících spřežení, a tím pádem obrovská konkurence," dodal Havrda.

Zdroj: ČT24

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.