ČTsport

ČTsport
pondělí 15. října 2018 Tereza

Český závodník vyhrál největší závod psích spřežení, porazil i mistra Aljašky

Velikost textu:
aktualizováno 23. 1. 2009 18:30

Trutnov - Vítěznou trofej z největšího evropského závodu psích spřežení La Grande Odyssée ve Francii a Švýcarsku dnes přivezl domů do Vlčic na Trutnovsku závodník Radek Havrda. Jako jediný český zástupce zvítězil v konkurenci nejlepších evropských musherů. Osmiminutovým náskokem zvítězil i nad norskou ikonou závodů psích spřežení a dvojnásobným vítězem legendárního klání Iditarod na Aljašce Robertem Sorliem.

Závody psích spřežení
Závody psích spřežení
Otevřít galerii
 • Závody psích spřežení autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Radek Havrda autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

Trasa závodu ve francouzských a švýcarských Alpách měří tisíc kilometrů a musheři ji absolvují v deseti etapách za deset dnů. "Komplexně je velice náročný, protože nejde jen o psy, byť je maximální péče o psy nezbytná, ale i o fyzickou kondici mushera a o to, aby si člověk dokázal odpočinout," popsal Havrda.

Český závodník je přitom civilním povoláním geodet, psy chová doma a sám je denně trénuje. Na závody se připravoval především v noci, aby se vyhnul lyžařům, se spřežením absolvoval až šedesát kilometrů za noc.

V příštím týdnu pojede Radek Havrda závod na 400 kilometrů non-stop v Norsku a za rok chce své vítězství ve Francii obhájit.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.