ČTsport

ČTsport
úterý 19. června 2018 Leoš

Po šestnácti letech je Čech krasobruslařským mistrem Evropy

Velikost textu:

Záhřeb - Krasobruslař Tomáš Verner se stal mistrem Evropy. Ve čtvrteční volné jízdě udržel jednadvacetiletý reprezentant průběžné vedení z krátkého programu a vybojoval pro české krasobruslení první zlatou medaili od triumfu Petra Barny z roku 1992. Ziskem titulu předčil své dosavadní maximum z Varšavy, kde před rokem vybojoval stříbro.

Tomáš Verner se zlatou medailí z mistrovství Evropy v krasobruslení
Tomáš Verner se zlatou medailí z mistrovství Evropy v krasobruslení

 S celkovou známkou 232,67 bodu Verner suverénně porazil druhého Stéphana Lambiela, dvojnásobného mistra světa ze Švýcarska, až se třetím místem se musel spokojit obhájce prvenství Brian Joubert. Druhý český reprezentant Michal Březina obsadil při debutu na ME patnácté místo.

Verner ve volné jízdě vsadil na jistotu a zařadil jen jeden čtverný toeloop - na rozdíl od loňského mistrovství světa, kde skočil dva. V rozjížďce se mu ani jednou ze tří pokusů nepovedl, ale naostro ho skočil jen s dotykem ruky ledu. Tím sešlo z kombinace, ale další plánované prvky včetně trojitého axela ve druhé polovině jízdy zvládl s velkou jistotou. I když mu v závěru docházely síly, dal poslední zbytky energie do krokové pasáže a ziskem 153,64 bodu za volnou jízdu jen o dva body zaostal za svým osobním maximem.

Lambiel znovu nezvládl trojitý axel, na úvod volné jízdy zařadil pouze jeho dvojitou variantu. Čtverný toeloop sice skočil v trojkombinaci, ale další čtverný skok oproti plánům nezařadil a ve známce za technickou hodnotu jízdy za Vernerem zaostal o více než osm bodů. Jako poslední vyjel na led Joubert, ale nevyvaroval se chyb, takže v podstatě ještě před zveřejněním jeho známek se mohl Verner radovat z životního úspěchu.
Sedmnáctiletého Březinu ve volné jízdě i v krátkém programu zradil axel. První pokus mu opět ulétl, při druhém sice zarotoval tři otáčky, ale upadl. Další pád přišel při kombinaci v závěru volné jízdy.

Tomáš Verner se narodil 3. června 1986 v Písku, bruslit začal v pěti letech. Má mladší sestru Kateřinu a o dva roky staršího bratra Miroslava, který ještě nedávno závodil v kategorii sportovních párů. Pod vedením trenérů Vlasty Kopřivové a Michaela Hutha se připravuje především v německém Oberstdorfu, jeho tréninkovou partnerkou je italská mistryně Evropy z roku 2007 Carolina Kostnerová.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.