ČTsport

ČTsport
středa 20. června 2018 Květa

Skikrosař Kraus vyhrál závod Světového poháru

Velikost textu:
aktualizováno 14. 1. 2009 20:50

Flaine (Francie) - Český skikrosař Tomáš Kraus vyhrál poprvé v předolympijské sezoně závod Světového poháru. Obhájce celkového triumfu zvítězil ve francouzském Flaine suverénně ve všech čtyřech vyřazovacích jízdách a posunul se na průběžnou druhou příčku.

Tomáš Kraus v čele závodu
Tomáš Kraus v čele závodu
Otevřít galerii
 • Tomáš Kraus v čele závodu autor: ČTK, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/7/620/61962.jpg?1231947812
 • Tomáš Kraus autor: Radek Smekal https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/1/53/5265.jpg?1200862030

Čtyřiatřicetiletý Kraus v předchozích dvou závodech nepostoupil do finálové čtyřky a po následných výhrách v takzvaném malém finále obsadil shodně pátou pozici. Ve třetím dílu seriálu se tedy dočkal prvního letošního umístění na stupních vítězů ve francouzském středisku, v němž triumfoval i loni.

"A to ještě bylo málo času na trénink, protože ty závody byly posunuty o jeden den a nebyla připravená trať," uvedl Kraus. "Říkal jsem, že by to chtělo do toho finále konečně prošťouchnout, takže jsem moc rád, že to vyšlo. Dneska mi všechno sedlo," prohlásil.

přehrát video
Kraus vyhrál závod SP

Dvojnásobný mistr světa a trojnásobný vítěz SP Kraus začal závod ve Flaine čtvrtým místem v úterní kvalifikaci. Dnes postupoval vyřazovacím pavoukem bez zaváhání a po výhrách v osmifinále, čtvrtfinále a semifinále završil svou pouť i finálovým triumfem.

Celkově jde na druhé místo SP

V něm za sebou Kraus nechal Američana Caseyho Pucketta a Erika Iljanse ze Švédska a dosáhl na 12. vítězství v kariéře. Díky němu se posunul na druhé místo pořadí Světového poháru o 16 bodů za vedoucího Andrease Matta z Rakouska.

"Díky kvalifikaci jsem měl dobrou pozici, mohl jsem si pokaždé vybrat dráhu," řekl skikrosař. Na trati byly dvě obtížné zatáčky. "Bylo to padesát na padesát, jestli to člověk zvládne, nebo ne. Mně to naštěstí vždy vyšlo," popisoval. Nehodlal riskovat, ale jet tak, aby ho nikdo nepředstihl. "Na to riziko pár soupeřů doplatilo," prohlásil Kraus.

Kraus snad chytil skvělou loňskou formu

Vrátil se do starých kolejí, loni totiž vyhrál takřka všechno. "Soupeři říkali, že jsem zpátky," konstatoval. On sám si prý alespoň zase zvedl sebevědomí před třítýdenním americkým pobytem, během nějž ho čekají závody v Lake Placid a také v Cypress Mountains, kde se pojede za rok olympiáda.

Na dlouhou cestu se vydal už krátce po pohárovém triumfu. Stráví třináct hodin v autě do Drážďan na letiště, potom dvanáct hodin v letadle do zámoří. "A pak ještě pět hodin v autě. A prý tam je minus 35 stupňů," podotkl. "Ale musím tam potrénovat," dodal.

Další čeští zástupci mezi nejlepších dvaatřicet z kvalifikace nepostoupili. Nejblíže byl osmý muž ze sobotního závodu v Les Contamines Zdeněk Šafář, jenž obsadil 41. pozici. Na šestém místě skončil bývalý český reprezentant Stanley Hayer, jenž nyní závodí za svou rodnou Kanadu. Mezi ženami zvítězila domácí Ophelie Davidová a vede i celkově.

Tomáš Kraus
Tomáš Kraus
Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.